Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
363.420
-0.09%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Tarhan: Evlatlarımızı Suriye topraklarına düşürmeyin

  Emine Ülker Tarhan, Suriye'ye müdahale konusunda çağrıda bulundu.
  • 16.03.2012 - 15:49
  Tarhan: Evlatlarımızı Suriye topraklarına düşürmeyin

  Tarhan: Evlatlarımızı Suriye topraklarına düşürmeyin #1

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Afganistan'da 12 askerin şehit olduğunu hatırlatarak "Oysa anneler çocuklarını nerede olduğunu dahi bilmedikleri topraklarda şehit vermek için büyütmedi. Sakın bir çılgınlık yapıp, evlatlarımızı Suriye topraklarına da düşürmeyin" dedi.

  "YOKSULLUKTAN İNTİHAR ETTİ"

  Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Adana'da Emine Akçay isimli annenin çocuklarının açlıktan öldüğünü görmemek için kendini tavana asarak intihar ettiğine ilişkin haberlerin bugün tüm gazetelerde yer aldığını belirtti. Haberde 8 aydır evinin kirasını ödeyemeyen 2 çocuk annesi Akçay'ın, çocuklarını ısıtabilmek için saç kurutma makinesini çalıştırdığı ve yoksulluğa dayanamayıp intihar ettiği, aslında yoksulluktan öldüğünün anlatıldığını ifade eden Tarhan, şöyle devam etti: "Emine Hanım, ardında iki masum bırakıp, yoksulluktan intihar ediyorsa, ülkeyi yönetenlerin kendilerini sorgulamaları gerekir. Büyütülmüş ekonomik verileriyle övünen, nasıl doyuracağını söylemeden, her kadına en az üç çocuk önerisinde bulunan, buyurgan iktidarın başı Başbakan, Emine Hanımın, açlık, yoksulluk nedeniyle canına kıymasını nasıl yorumlayacak?"

  "BİR ANNE OLARAK SİZİ UYARIYORUM"

  Tarhan, açıklamasında, Afganistan'ın Kabil bölgesinde, helikopterin düşmesi sonucu 12 askerin şehit olmasına da değinerek, şunları kaydetti: "Afganistan'dan da bugün acı bir haber geldi. 12 askerimiz şehit oldu. Oysa anneler çocuklarını nerede olduğunu dahi bilmedikleri topraklarda şehit vermek için büyütmedi. Sakın bir çılgınlık yapıp, evlatlarımızı Suriye topraklarına da düşürmeyin. Egemenlik hakkını devrettiğiniz Amerika istiyor diye biz oğullarımızı bilmediğimiz topraklarda şehit vermek ve künyeleriyle yetinmek zorunda değiliz. Bir anne olarak sizi uyarıyorum" dedi.

  Sivas olayları davasına ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarını da eleştiren Tarhan, "Son olarak Sivas'ın aydınlatılmadığından şikayet eden Cumhurbaşkanından sormak lazım, Başbakanlık, Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yaptığınız son 10 yıllık dönemde Sivas katliamını aydınlatmak için ne yaptınız? Emrinizdeki Devlet Denetleme Kurulunu bu konuyu aydınlatmak ve araştırma yapmak için görevlendirdiniz de bizim mi haberimiz olmadı? Başbakanınız Sivas'ı hayırlı yad etmesinden güç alarak 'yaktık yine yakarız' nidalarıyla çocuklarımızı kuşatan 5-10 bin kişilik tahrik çetelerine bir itidal çağrınız var mı?" diye sordu.


  Görüş Bildir