Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
364.393
0.17%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Tartışmalı yasa teklifi komisyondan geçti

  Milletvekillerine yeni haklar getiren TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
  • 09.05.2013 - 23:07
  Tartışmalı yasa teklifi komisyondan geçti

  Tartışmalı yasa teklifi komisyondan geçti #1

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi'ni kabul etti.

  4 PARTİ DE UZLAŞTI

  AK Parti, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan teklif, TBMM üyeleri, bu üyeliği sona erenler ile dışarıdan atanan bakanların mali, sosyal hak ve yükümlülükleriyle ilgili diğer hususları düzenliyor.

  İŞTE O HAKLAR

  Teklife göre, TBMM üyelerinin aylık ödeneklerinin tutarı, en yüksek devlet memurunun almakta olduğu miktar olacak. En yüksek devlet memuruna ödenenlerden gelir vergisine tabi olmayanlar, Gelir Vergisi'ne tabi tutulmayacak.

  TBMM üyelerine, hesaplanacak aylık ödenek tutarının yarısı kadar yolluk ödenecek.Bu yolluklar herhangi bir suretle haczedilemeyecek.

  Milletvekilleri, bu sıfatı aldıkları aydan itibaren, ödenek ve yolluklara hak kazanacak. Herhangi bir nedenle TBMM üyeliği sıfatı kalkanların istihkakları, bu sıfatın kalktığı ayı takip eden ay başından itibaren verilmeyecek.

  Ancak, ölüm, Cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimlerin yapılması halinde önceden aldıkları üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.

  Dışarıdan atanan bakanlar, TBMM üyelerine sağlanan haklardan yararlanacak. TBMM üyeleri ile dışarıdan bakanlığa atananlar bu görevlerinden dolayı sigortalı sayılacak.

  TBMM üyelerinin, bu üyeliği sona erenler ile dışarıdan atandığı bakanlık görevi sona erenlerin ve bunların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının; ölenlerin aylık ve tazminat alan veya müstahak olup da bu tazminatı alamayan dul ve yetimlerinin tedavileriyle ilgili giderler TBMM bütçesinden karşılanacak.


  Görüş Bildir