Petrol
84.1
-1.09%
Euro
17.7862
-0.32%
Dolar
18.4409
0.15%
Altın
970.32
-0.29%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
350.397
-0.59%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  TBMM AKP'nin çiftliği değildir

  CHP'nin imam kökenli vekili Özkes, "TBMM, AKP'nin çiftliği değildir, zatıalileri de bu çiftliğin ağası değildir" dedi.
  • 30.03.2012 - 18:46
  TBMM AKP'nin çiftliği değildir

  TBMM AKP nin çiftliği değildir #1

  CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, "Sayın Başbakan'a şunu söylemek istiyorum. TBMM, AKP'nin çiftliği değildir, zatıalileri de bu çiftliğin ağası değildir, bizler de milletvekili olarak onların marabası değiliz" dedi.

  CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ile İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, TBMM'de, Afyonkarahisar'dan gelen hafızlarla birlikte basın toplantısı düzenledi.

  Toptaş, Türkiye'de 15 bin civarında hafızlık sertifikası almış gencin olduğunu belirterek, "Bunlardan 150-160 civarında Afyon'da bu sertifikayı almış ama bugüne kadar hiçbir yerde sorunlarını dinleyecek bir makam bulamamış arkadaşlarımız bugün Sayın Başbakan ile görüşmek için gelmişler. Ama her zaman olduğu gibi kapıların yüzlerine kapandığını söylediler bize. Ben de bu konuların uzmanı olan Sayın İhsan Özkes'e sorunlarını anlatmalarını söyledim" dedi. Ahmet Arpacı da, atanamayan hafızlar olarak Afyonkarahisar'dan geldiklerini söyledi.

  DİYANET AKP'NİN SİYASET DEĞİRMENİNE SU TAŞIYAN KURUM OLMAMALI

  İhsan Özkes de, Diyanet'in Mele projesini hatırlatarak, "Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakültesi mezunlarını, imam hatip mezunlarını ve Diyanet'in bünyesinde ilkokul, ortaokul, lise mezunlarının aldığı ve orada yıllarca okutup Kur'an-ı ezberlettiği, kendilerine hafızlık diploması verdiği bu yetişmiş elemanları Mele projesinde by-pass ediyor. Elimde birkaçının belgesi var. Hafızlık belgesi. Veren kurum Diyanet İşleri Başkanlığı. Kur'an-ı en güzel şekilde okuma belgesi. Diyanet, Mele projesinde ne kural tanıyor ne hak tanıyor. Diyanet AKP'nin siyaset değirmenine su taşıyan bir kurum olmamalıdır. Diyanet'i aklıselim olmaya çağırıyorum" dedi.

  Basın mensuplarının 4+4+4 düzenlemesine yönelik sorularını da yanıtlayan Özkes, "Hafız olanlara sahip çıkmıyorlar. AKP samimi değil, dürüst değil, dini istismar ediyor. Hafız yetiştireceğim diyor ama yetişen hafızlara sahip çıkmıyor" dedi. Özkes, şöyle dedi: "Bu yasa tartışılmış bir yasa değil. Sayın Başbakan'a dün söylediğim gibi şunu söylemek istiyorum. TBMM, AKP'nin çiftliği değildir, zatıalileri de bu çiftliğin ağası değildir, bizler de milletvekili olarak onların marabası değiliz. Yarım hoca insanı dinden, yarım doktor adamı candan eder. Maalesef Diyanet, AKP'nin taşeronu olma yoluna doğru gidiyor" diye konuştu. "Kur'an-ı Kerim'in seçmeli ders olarak okutulmasını kişisel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da Özkes, söyle dedi: "Müftülükten emekli olduktan sonra bir müddet din bilgisi ve ahlak dersi öğretmenliği yaptım. Orada Kur'an-ı Kerim içinde var olan namaz süreleri dediğimiz süreler vardır. Bu sürelerin anlamları vardır. Yine orada Sevgili Peygamberimizin hayatı vardır. Ben bunu şahsen Milli Eğitimin programı çerçevesinde öğretmen olarak öğrettim. Biz kesinlikle Kuranın öğretilmesine karşı değiliz.

  Din derslerinde zorunlu olarak zaten Kuran ile ilgili bilgiler okutuluyor. Kurana karşı olmak değil, burada asıl mesele Kuran perdesiyle haksızlık ve yolsuzlukların kapatılması meselesi. Biz Kuran eğitimine karşı olmadık. Olsak zaten şu basın toplantısında olmayız, neticede Kuran mağdurları bu arkadaşlar."


  Görüş Bildir