Euro
15.2357
-0.43%
Dolar
13.4603
-0.34%
Altın
797.4180
-0.38%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
498.000
2.13%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  TBMM'de biber gazı tartışması

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda biber gazlı protesto yapan CHP'li Aslanoğlu kendini savundu.
  • 15.11.2012 - 21:21
  TBMM'de biber gazı tartışması

  TBMM de biber gazı tartışması #1

  İçişleri Bakanlığının 2013 bütçesi üzerindeki görüşmeler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda devam ediyor.

  MHP'Lİ AKÇAY: 2 EMNİYET MÜDÜRÜ DEVLET ELİYLE BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR

  MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye'nin huzur ve güvenliğinin tahrip edildiğini, asayişin bozulduğunu ve bazı yerlerde devlet otoritesinin zafiyete uğratıldığını öne sürdü.

  Hükümetin terörle mücadelesi ve demokratik açılım politikasını eleştiren Akçay, Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün ''Dağdaki teröriste ağlamayan insan değildir'' dediğini, Tunceli Emniyet Müdürü'nün de ile Alevi polis istediğini anımsattı ve ''2 emniyet müdürü, devlet eliyle bölücülük yapıyor'' diye konuştu.

  CHP'Lİ SARI: BAKAN ŞAHİN'İN GAFLARI ZİHNİYETİNİ YANSITIYOR

  CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı AK Parti için tarihin, iktidara geldikleri 2002 yılında başladığını söyledi. İçişleri Bakanı Şahin'in birçok kez gaf yaptığını savunan Sarı, ''Bakanın gafları zihniyetini yansıtıyor'' dedi.

  Sarı'ya müdahale eden Komisyon Başkanı AK Parti Karaman Milletvekili Lütfü Elvan, bakanlık uygulamalarının eleştirilmesinin doğal olduğu, ancak içtüzüğe göre bütçe görüşmelerinde şahsiyetlerin hedef alınmasının yasak olduğu uyarısında bulundu.

  Sarı, Şahin'e hakaret etmediğini ifade ederken, İçişleri Bakanı Şahin ''Siz bana değil, kendinize hakaret ediyorsunuz'' dedi.

  AK PARTİLİ KOCA: ATATÜRK YAŞASAYDI..

  AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndaki olayları anımsatarak, askerlerin, polislerin CHP'liler tarafından tekmelenmesinden, CHP'lilerin de biber gazına maruz kalmasından rahatsız olduğunu söyledi.

  Koca'nın, ''Atatürk yaşasaydı Meclis'te kürsü işgaline, biber gazıyla sulandırılmasına ne derdi?'' sözlerine CHP'liler tepki gösterdi.

  CHP'Lİ ASLANOĞLU: PARFÜMÜN ÜSTÜNE BİBER GAZI YAZMIŞTIM

  CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, görüşmelerin başlamasından önce biber gazı değil, parfüm sıktığını ifade ederek, ''Parfümün üstüne 'biber gazı' yazdım. Bir arkadaşımız biber gazına bakarken sıkmış'' diye konuştu. Demokratik haklarını kullanarak dikkati çekmek istediklerini dile getiren Aslanoğlu, ''Biz gül atarız, çiçek atarız'' dedi.

  Bakan Şahin, Aslanoğlu'nun bu sözlerine ''Belki polisler sıkmıştır'' diye karşılık verdi.

  CHP'Lİ ÇAM: ER GEÇ SİZ DE BİBER GAZINI TADACAKSINIZ

  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da hak aramak için sokağa çıkan her kesime biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildiğini savunarak, polisin Bakan'ın sert tutumundan cesaret aldığını iddia etti.

  Bakan Şahin'in ''Biber gazımız organik'' dediğini anlatan Çam, ''Gerçekten gazı size sıkmak isterdim. Zararlı olup olmadığını görseydiniz. Musalla taşına gittiğimizde hoca 'er veya geç herkes ölümü tadacaktır' diyor ya siz de er veya geç biber gazını tadacaksınız'' diye konuştu.

  AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise 29 Ekim'de Ulus'ta polislere şişe fırlatıldığını belirterek, burnu kanayan polis fotoğraflarını gösterdi.

  CHP Balıkesir Milletvekili Ali Serindağ da yeni büyükşehirlerin kurulmasına ilişkin yasayla idari yapının bozulduğunu iddia etti. Serindağ, büyükşehirlerde köy ve beldelerin kaldırıldığını belirterek, bu illerde jandarmanın durumunun ne olacağını sordu.


  Görüş Bildir