Petrol
108.8
-0.27%
Euro
17.559
-1.50%
Dolar
16.6038
-1.66%
Altın
979.11
-1.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.510
-3.30%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  TBMM'de faşizm tartışması

  TBMM'de faşizm tartışması

  TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında faşizm ve laiklik tartışması yaşandı.
  • 13.03.2013 - 23:56

  TBMM de faşizm tartışması #1

  TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında "laiklik" ve "faşizm" tartışması yaşandı.

  "İLELEBED, EZELİ VE EBEDİ' SIFATLARI ALLAH'A AİTTİR"

  Meclis Genel Kurulu'nda CHP'nin grup önerisi görüşmelerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili eski müftü İhsan Özkes, AK parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun Başbakan Erdoğan'a yönelik "ilelebet ezeli ve ebedi Türkiye'nin başkanı'dır" sözlerini eleştirdi.

  Başbakan Erdoğan'a atfedilen sıfatların sadece Allah'a ait olduğunu söyleyen Özkes, "Bu sıfatları Başbakan'a vermek hangi Müslümanlığa sığar" dedi.

  AK Partili Ahmet Aydın, Özkes'ten özür dilemesini istedi. Özkes özür dilemeyince gerilim arttı.

  GENEL KURULDA FAŞİZM TARTIŞMASI

  Meclis Başkan vekili Mehmet Sağlam'ın CHP'li Veli Ağababa'ya "kapa çeneni" demesi üzerine tansiyon yükseldi. "Hiç kimse bana bu şekilde hitap edemez.. Yarın çoğunluğumuz belli, oy kullanmayalım dersiniz. Bunun adı faşizmdir" diyen Özkes'in ardından CHP Sinop milletvekili Engin Altay, "Gazete patronlarını arayıp şunun yazısını beğenmedim, şunu işten at diyen bir kimse, bana göre Hitler'den de Stalin'den de daha faşisttir." eleştirisinde bulundu.

  Altay'ın sözlerine yanıt vermek için kürsüye AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli çıktı. Canikli, "1940'lı yıllarda CHP'li yöneticiler Hitler'i öven demeçler vermiştir. Çok net bir şekilde faşizmin örneklerini görmek istiyorsanız. CHP'nin tarihine bakacaksınız" dedi.

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan yanıt verdi:

  "Dört çocuk ve fazlasını doğuran kadınlara madalya verilmelidir diyen Hitler'di.. Kim kime benzermiş.."

  TBMM'de faşizm tartışması

  TBMM de faşizm tartışması #2

  İŞTE MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA GEÇEN 'FAŞİST' POLEMİĞİ

  NURETTİN CANİKLİ - Hırsızlık nerede, yolsuzluk nerede, ben, milletimizin takdirine bırakıyorum değerli arkadaşlar. Eğer arıyorsanız, oraya gideceksiniz. Bakın... (CHP sıralarından gürültüler)

  Ve bir de faşizmi öven faşisttir. Başbakanımızla ve Hükûmetimizle ilgili iddia ettiğiniz hususlarla ilgili en ufak bir belgeniz yok, hepsi iftiradır, hepsini iade ediyoruz. Ama bakın, hiç kimsenin kapatamayacağı bir şey var: Faşizmi öven faşisttir, Hitler'i öven faşisttir, siyonizmi öven faşisttir. Örneğini mi görmek istiyorsunuz? Açın, 1940'lı yıllardaki Cumhuriyet gazetesinin Hitler'i öven, Hitler'in faşizmini öven Cumhuriyet Halk Partisi yetkilerinin beyanlarına bakın.

  VELİ AĞBABA (Malatya) - Uzağa gitme, bugüne bak.

  NURETTİN CANİKLİ (Devamla) - Var mı bu beyanlar? Var. Faşizmi öven faşist mi? Faşist. Kim övüyor Hitler'i? Kim övüyor İtalya'yı? Cumhuriyet Halk Partisinin en üst seviyeden yetkilileri övüyor.

  VELİ AĞBABA (Malatya) - Hitler yaşasaydı gurur duyardı sizinle.

  ENGİN ALTAY (Sinop) - Bugüne gelsene...

  NURETTİN CANİKLİ (Devamla) - Onun için diyoruz eğer faşist, has faşist görmek istiyorsanız, çok net bir şekilde faşist uygulamaları görmek istiyorsanız Cumhuriyet Halk Partisinin tarihine bakacaksınız. (CHP sıralarından gürültüler) Cumhuriyet Halk Partisinin tarih eşittir faşizmdir, bunun sayısız uygulamaları ve örnekleri vardır.

  Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

  BAŞKAN - Teşekkür ederim.

  VELİ AĞBABA (Malatya) - Avukatları hapse atanlar faşisttir! 2 bin tane öğrenciyi cezaevine atanlar faşisttir! 10 bin tane siyasetçiyi içeri atanlar da faşisttir! Hitler'de yoktur bu.

  EMİNE ÜLKER TARHAN (Ankara) - Sayın Başkan, söz alabilir miyim.

  BAŞKAN - Sayın Başkan, yerinizden rica edeyim ve bitirelim lütfen.

  EMİNE ÜLKER TARHAN (Ankara) - Kürsüden Sayın Başkan.

  BAŞKAN - Peki, bir dakika içinde buradan lütfen.

  EMİNE ÜLKER TARHAN (Ankara) - Şimdi, Başbakanınız ne söylemişti, onu bir hatırlatayım size: "Ancak halkından korkanlar korumalarla gezer, diktatörler korumalarla gezer." demişti. 3.600 koruma, 6 TOMA ve yüzlerce koruma aracıyla ODTÜ'ye girmek durumunda kaldı.

  AHMET AYDIN (Adıyaman) - Kaç koruma?

  EMİNE ÜLKER TARHAN (Devamla) - Nasıl bir korkudur bu, 3.600 korumayla girdi?

  Selam olsun ODTÜ'lülere diyorum, bir. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

  İkincisi: En az 3 çocuk, olmadı 5 çocuk önerileri kimden geldi biliyorsunuz, Başbakanınız bu öneride bulunuyor. 1940'larda birisi şöyle söylemişti arkadaşlar, eminim bilmiyorsunuzdur, öğrenin: "Her kadın en az 4 çocuk doğurmalıdır. 4 çocuk ve fazlasını doğuran kadınlara madalya verilmelidir." diyen kimdi biliyor musunuz? Hitler'di.

  MUHAMMET BİLAL MACİT (İstanbul) - O dönem CHP selam gönderdi Hitler'e.

  EMİNE ÜLKER TARHAN (Devamla) - Kim kime benzermiş, söyler misiniz? (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir