Petrol
109.38
0.26%
Euro
17.6892
-0.77%
Dolar
16.7172
-0.99%
Altın
985.85
-0.63%
Borsa
2531
-0.92%
Bitcoin
358.954
-1.10%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  The Economist: Erdoğan, Suriye’de bir taşla iki kuş vurdu

  İngiliz Economist dergisindeki analizde ”Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem sınırı DEAŞ’tan temizledi hem de YPG’nin önünü kesti” yorumu yapıldı
  • 29.10.2016 - 08:54
  The Economist: Erdoğan, Suriye’de bir taşla iki kuş vurdu

  The Economist: Erdoğan, Suriye’de bir taşla iki kuş vurdu #1

  İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisi, son sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ve Suriye politikalarını değerlendirdi. Yazıdan bazı satırlar şöyle: "Suriye'nin sınır kasabası Cerablus'un, Türk tanklarının desteğiyle ilerleyen Suriyeli muhalifler tarafından DEAŞ'ın elinden alınmasının üzerinden iki ay geçti. Cerablus'ta hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Okullar yeniden açıldı, bölgeye insani yardım girişi başladı. Komşu köylerden binlerce kişi, Türkiye'den de 7 bin 700 mülteci Cerablus'a döndü. Dokuz çocuk annesi Emine Hardan, 'Sonunda yeteri kadar yiyeceğimiz var' diyor.

  BBC Türkçe'nin derlediği Economist'teki analizde ayrıca "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yıllarca Batılı müttefiklerine seslendi ve Suriye'nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturulması için yardım istedi. Erdoğan artık istediğini elde etmiş durumda. Türk askeri ve Suriyeli müttefikleri Cerablus'tan Azez'e kadar uzanan bölgeyi kontrol ediyor. Erdoğan bir taşla iki kuş vurdu. DEAŞ militanlarını sınırdan yeterince uzaklaştırıp Türkiye'deki yerleşim yerlerini roketlerin menzilinden çıkardı. Aynı zamanda da Suriye'deki YPG'nin doğu ve batı kantonlarını birleştirmesinin önüne geçti. Türkiye ve muhalif güçler daha da güneye inmeyi planlıyor" yorumuna yer verildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir