Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.713
0.01%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Topbaş'tan pembe metrobüs açıklaması

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, pembe metrobüse de açıklık getirdi.
  • 08.03.2012 - 16:37
  Topbaş'tan pembe metrobüs açıklaması

  Topbaş tan pembe metrobüs açıklaması #1

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sütlüce Tanıtım Merkezi'nde Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği kahvaltıda ekonomi gazetecileri ile bir araya geldi.

  İstanbul ile ilgili kısa bir sunum yapan Topbaş basın mensuplarının sorularını da yanıtladı...

  8 YIL BOYUNCA NELER YAPTIK?

  Topbaş konuşmasında dünyada yeni trend kent ve kentlilik, kentlerde ekonomik hareketlilik, İstanbul'un ekonomiye katkısı, istihdam, metrobüs, ulaşım yatırımları ve sorunları, minibüsler ve taksilerle ilgili düzenleme, İETT ihaleleri, yeni otobüs alımları, İstanbul GYO'nun kurulması, İETT arazisi, metro ve tramvay hatları, sözleşmeli personelin durumu ve atık toplama ve benzeri konular hakkında bilgi verdi... Topbaş görevde bulundukları 8 yıl boyunca yaptıklarını aktardı.

  Topbaş toplantıya Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm kadınların kadınlar gününü kutlayarak başladı. MiniaTürk'ün yanında kurdukları çadırda İstanbul'da 8 yıldır yaptıkları çalışmalarının birer maketi, görselleri ve bilgileri olduğunu söyledi...

  FRENE BASSAK TÜRKİYE SARSILIR

  Türkiye ekonomisinin yüzde 43'ünün İstanbul'da olduğunu sanayinin yüzde 35'inin, ihracat ve ithalatın yüzde 60-65'nin İstanbul'da gerçekleştirildiğini anlatan Topbaş bu konuda dikkatli hareket ettiklerini aktardı. 'Frene bassak Türkiye sarsılır' diyen Topbaş belediye başkanlarının bir işadamı mantığı ile düşünmeleri gerektiğini söyledi. Kendilerinin de böyle hareket ettiğini söyleyen Topbaş Müteahhitlere 1 aydan kısa sürede para ödendiğini bu sayede, hem taşeronlara hem çalışanlara hem de ticaret yapılanlara dolaylı katkıda bulunduklarını ve çarkların dönmesine yardımcı olduklarını ifade etti. Topbaş bütçe konusunda yüzde 98 başarı yakaladıklarını anlattı. Kent ekonomisine katkı amacıyla 6 ay aralıklarla bir takım büyük etkinlikler yaptıkları bilgisini verdi.

  Yerel yönetimler için sadece kent içi beklentiler değil ülke ekonomisinin de dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Topbaş İBB olarak 100 bin kalıcı istihdam oluşturduklarını da vurguladuç

  METROBÜS MUNDAR DENDİ 700 BİN KİŞİ KULLANIYOR

  Metrobüs ile ilgili geçmiş dönemde yöneltilen eleştirilere değinen Topbaş zamanında bu yatırım için mundar denildiğini ama günde 700 bin kişi tarafından kullanıldığını söyledi. Topbaş, Metrobüs sayesinde 80 bin aracın trafikten çekildiğini, 226 ton akaryakıt tasarrufu yapıldığını, 623 ton karbon emisyonunun azalmasının sağlandığını ve 40 bin iş günü tasarruf yapıldığını anlattı.

  PEMBE METROBÜS SÖZ KONUSU DEĞİL

  İstanbul'da kullanılan otobüslerin büyük kısmının değişeceği bilgisini veren Kadir Topbaş, 2013 yılı sonuna kadar tüm otobüslerin yenileneceğini söyledi.

  Pembe Metrobüs önerileri hatırlatan Topbaş böyle bir şeyin söz konusu olmadığını net olarak aktardı. İETT'nin 50 otobüs ihalesini tamamladığını 500 tanesinin de ihale hazırlıklarının yapıldığını ve zaman zaman trafikte karşılaşılan sarı otobüslerin sayısının artırılacağı anlatan Topbaş Avcılar Beylikdüzü metrobüs hattıyla ilgili sürenin uzamasının nedeni olarak ihaleyi alan konsorsiyoma da sitem eden Topbaş, önceki ihaleyi alan firmanın başarılı bir şekilde çalışmaları tamamladığını ama bu hattı alanlarla sorun yaşadıklarını ve son aşamasına gelen sadece asfaltlanması kalan metrobüs hattının da kısa süre sonra asfalt sorunu yaşanmaması için engellediğini söyledi. (Haber 7)


  Görüş Bildir