Petrol
94.27
-0.87%
Euro
18.267
0.07%
Dolar
17.958
0.00%
Altın
1.028
0.10%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
433.236
-2.47%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  HDP'li Tuncel ile Demirtaş'tan çözüm süreci değerlendirmesi

  HDP'li Tuncel ile Demirtaş'tan çözüm süreci değerlendirmesi

  HDP'li vekil Sebahat Tuncel, çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi için Öcalan'ın serbest bırakılmasını savunurken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise iç güvenlik paketinin süreci dinamitleyecek kadar tehlikeli olduğunu söyledi.
  • AA
  • 13.02.2015 - 19:29

  hDP

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, parlamentoda çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi için önerilerde bulundu.

  ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI

  HDP'li Sebahat Tuncel, çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi için Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve örgüt ile doğrudan ilişki kurması gerektiğini söyledi.

  SADECE PKK'NIN SİLAH BIRAKMASI SORUNU ÇÖZMEZ

  Türkiye’nin yüzde 80’inin bu işin çözülmesini istediğini fakat hükümetin ağırdan aldığını savunan Tuncel, “Hasta tutuklular meselesi hala çok ciddi sorun olmaya devam ediyor. Süreçte bir ilerleme yokta, bu Kürt hareketinden değil AK Parti hükümetinin kendisindendir. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesi konusunda Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması, örgüt ile doğrudan ilişki kurması, bu konuyu müzakere etmesinin olanaklarının sağlanması gerekiyor. Sadece PKK’nin silah bırakmasına kilitlenmiş bir durum sorunu çözmez. Mesele bu ülkede birlikte nasıl yaşayacağız" dedi.

  HDP li Tuncel ile Demirtaş tan çözüm süreci değerlendirmesi #2

  İÇ GÜVENLİK PAKETİ SÜRECE BİR BARİYER

  Selahattin Demirtaş ise,  iç güvenlik paketini eleştirerek "Müzakere sürecinin önünde ciddi bir bariyer oluşturuyor. Barış ve müzakere sürecini dinamitleyecek kadar tehlikeli" diye konuştu.

  "İç güvenlik paketi müzakere sürecinin önünde ciddi bir bariyer oluşturuyor. Pazarlık konusu yapmıyoruz ama barış ve müzakere sürecini dinamitleyecek kadar tehlikelidir. Nevruz'da Öcalan'ın bir mesaj yayımlayacağı tartışması ne İmralı'da ne de Ankara'da yapıldı. Bu nereden çıktı bilmiyorum.

  10 maddenin görüşüleceği müzakerelerin 45 gün önce başlaması gerekiyordu, başlamadı. Bunun önündeki tek engel hükümettir. HDP ve hükümet ortak açıklama yaparsa bu açıklama Kandil ve İmralı'nın değil HDP ve hükümetin ortak açıklaması olacak. Çözüm süreci konusunda hükümet seçimden önce adım atmazsa biz yeniden barış diyeceğiz çatışmalı bir sürecin başlamasını doğru bulmuyoruz."

  HDP li Tuncel ile Demirtaş tan çözüm süreci değerlendirmesi #3  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir