Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.453
0.93%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Tuncel: Savaş bitecekse gelin bizi alın

  Sabahat Tuncel, KCK operasyonlarına sert tepki gösterdi.
  • 29.10.2011 - 16:52
  Tuncel: Savaş bitecekse gelin bizi alın

  Tuncel: Savaş bitecekse gelin bizi alın #1

  Hız kazanan KCK operasyonları BDP'li vekilleri kızdırdı. Gözaltına alınanlar arasında anayasa hazırlık komisyonu üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın bulunması üzerine, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, devlete çağrıda bulundu: ''Gerçekten BDP'lileri tutuklayınca Kürt sorunu bitecekse, Kürtlerin dil, kimlik ve kültür hakkı anayasal güvenceye kavuşacaksa, bu ülkede savaş bitecekse önce gelin bizi alın. Biz hazırız.'' Tuncel, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, bugün Cumhuriyet'in kuruluşunun 88. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

  BU SİSTEMİ BEĞENMİYORUZ

  Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih boyunca Kürt meselesi nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını belirten Tuncel, ''Türkiye'de Kürtleri yok sayan, diğer halkları, Lazları, Çerkezleri, Rumları, Ermenileri yok sayan, tek dil, tek millet, tek düşünce yaklaşımına dayanan sistemi beğenmiyoruz. Bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Biz demokratik bir Türkiye'nin mümkün olduğuna inanıyoruz. Demokratik bir Türkiye'nin gelişmesi için de mücadele edeceğiz. AKP bunu engellemeye çalışıyorsa bunun karşısında da direneceğiz'' dedi.

  DEPREMİ BİLE ŞOVA DÖNÜŞTÜRDÜLER

  Van'deki depreme de değinen Tuncel, şunları kaydetti: ''Depremi bile şova dönüştüren, 'BDP'liler nerede, BDP'liler yok' diyen Başbakan oraya gitmeden 5-6 saat önce bizim eş başkanlarımız oradaydı. Sen neredeydin sayın Başbakan? Sen 24 saat o yardımları engelleyerek ölümlere sebebiyet verdin. Acaba bu BDP düşmanlığının bir nedeni olabilir mi? Van depremi, bu ülkede hükümetin Kürtlere yaklaşımının çok net bir göstergesidir.''

  Tuncel, PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonları da eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  GELİN BİZİ DE ALIN BU İŞİ BİTİRELİM

  ''KCK adı altında böyle siyasi soykırım davalarının sonuç vermeyeceğini ifade ediyoruz. Ancak gerçekten BDP'lileri tutuklayınca Kürt sorunu bitecekse, Kürtlerin dil, kimlik ve kültür hakkı anayasal güvenceye kavuşacaksa, bu ülkede savaş bitecekse önce gelin bizi alın. Biz hazırız. Sırayı bozuyoruz. KCK adı altında yaptığınız hukuksuzluk kabul edilemez, gelin bizi de alın bu işi bitirelim.

  TUTUKLANANLARDAN BİR FARKIMIZ YOK

  Bizim gözaltına alıp tutuklanan arkadaşlarımızdan hiçbir farkımız yok. Onların özgürlük ve eşitlik talepleri bizim de taleplerimizdir. Bu işin böyle bitmeyeceğini söylüyoruz. Halkların özgür ve eşit iradesine dayalı yeni bir anayasa olmadığı sürece de Türkiye'de gerçek anlamda barış ve demokrasi olmayacaktır. Derhal bu hukuksuzluğa son verilmesini talep ediyoruz. Buradan çözüm ve barış çıkmaz, ayrılık çıkar.'' Toplantıya, sanatçı Ferhat Tunç da katıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir