Euro
11.1345
0.97%
Dolar
9.6063
1.33%
Altın
556.25
1.51%
Borsa
1.522
0.19%
Bitcoin
588.437
3.13%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Tuncelili komünist başkan oyunu HDP'ye verdi

  Tunceli'nin Ovacık ilçesinde Türkiye'nin tek TKP'li Belediye Başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, "Oyumu HDP'ye verdim" dedi.
  • DHA
  • 08.06.2015 - 14:44
  Tuncelili komünist başkan oyunu HDP'ye verdi

  Tuncelili komünist başkan oyunu HDP ye verdi #1

  Türkiye'nin tek Komünist Partili belediyesi olan ve 2014 yerel seçimlerinde Fatih Mehmet Maçoğlu'nun 655 oy ile belediye başkanlığını kazandığı Ovacık ilçesinde, dün yapılan milletvekili seçimlerinde çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı.Komünist Partisi, belediye başkanlığını kazandığı ilçede sıfır çekerek, tek bir oy alamazken, Tunceli genelinde ise sadece 9 oy alabildi.

  TKP'Lİ BAŞKAN HDP'YE VERDİ

  Bu durumda Ovacık ilçesinde Komünist Partili Belediye Başkanı Maçoğlu'nun da kendi partisine oy vermediği ortaya çıktı. Türkiye'de ismi hemen hiç duyulmayan bazı siyasi partilere bile oy çıkarken Komünist Parti'ye hiç oy çıkmaması şaşkınlık yarattı. Ovacık'ta Komünist Partisi sıfır oy alırken, HDP 2 bin 717 oy ile birinci, CHP 1110 oy aldı. AK Parti ise 154 oy alabildi.

  Tuncelili komünist başkan oyunu HDP ye verdi #2

  "İLÇEYLE BERABER HDP'Yİ DESTEKLEME KARARI ALDIK"

  Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, Komünist Parti'ye ilçede bir oy bile çıkmamasını şöyle değerlendirdi:

  "Ben seçim sonuçlarını çok ayrıntılı incelemedim. Bizler için bu dönem HDP'nin alacağı oy önemliydi. Ben Ovacık'ta Demokratik Halk Dayanışması'nın adayı olarak Komünist Parti'den seçimlere girerek kazandım. Benim arkamda Demokratik Halk Dayanışması ve DHF vardı, bu güçlerle birlikte seçime girdik. Ovacık ilçesi bu seçimlerde Demokratik Halk Dayanışması ile birlikte bir karar alarak HDP'yi destekleme kararı aldı ve ben de halkımızın aldığı karara saygı göstererek oyumu HDP'ye verdim. Komünist Parti'ye neden oy çıkmadı? Bu konuda yorum yapmayacağım ama gönül isterdi ki onlar da HDP çatısı altında yer alsalardı."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir