Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.677
-1.27%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Türk'ün de Kürt'ün de ölmesine izin vermeyelim

  Ahmet Türk:'Gelin hep birlikte kazanalım,Bu imkansız değil, bunu başarabiliriz'
  • 25.02.2012 - 15:40
  Türk'ün de Kürt'ün de ölmesine izin vermeyelim

  Türk ün de Kürt ün de ölmesine izin vermeyelim #1

  Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve Bağımsız Mardin milletvekili Ahmet Türk, ''Gelin hep birlikte kazanalım, Türk'ün de, Kürt'ün de ölmesine izin vermeyelim. Bu imkansız değil, bunu başarabiliriz'' dedi.

  Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile Parkormanda düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu'daki halkların daha çok demokrasi, değişim ve dönüşüm için diktatörlere karşı verdiği mücadelenin hem dünya hem de Türkiye tarafından desteklendiğini söyledi.

  KÜRTLER ORTADOĞU'NUN EN KADİM HALKLARINDAN BİRİ

  Kürtlerin Ortadoğu'nun en kadim ve demokrasinin ne olduğunu bilen bir halk olduğunu kaydeden Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ''Bu halkın Ortadoğu'nun 4 ayrı parçasında özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermeleri aslında 'Ortadoğu'da Kürtler olmadan demokrasinin oluşamayacağının' işaretidir. Kürt'ün kaybetmesi, Türk'ün kaybetmesi anlamına gelir. Gelin birlikte kazanalım. Türk'ün de Kürt'ün de ölmesine izin vermeyelim. Bu imkansız değil, bunu başarabiliriz. Bunun için gücümüz var. Her şeyden önce kader ortaklığımız var. Eğer Kürt halkının kimliğini, kültürünü, taleplerini göz ardı eder, bu meşru talepleri görmezden gelirsek birçok şeyi kaybedebiliriz. Kürt halkının hakkını, hukukunu tanımak kimseye kaybettirmez, aksine Türkiye demokrasisini güçlendirir.''

  28 ŞUBAT'TA IŞIKLI EYLEM

  DTK ve bazı sivil toplum kuruluşları ile 28 Şubat'ta Uludere'ye gideceklerini, olayın unutulmaması için mesaj vereceklerini anlatan Türk, 28 Şubat gecesi olayı protesto etmek ve unutulmamasını sağlamak için saat 20.00 ile 20.30 arasında ışıkları yakıp söndüreceklerini aktardı

  Bir gazetecinin, kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani'nin, ''PKK silahı bıraksın, öyle gelsin'' şeklindeki ifadelerine ilişkin soruya Türk, Barzani'nin, düzenlenecek ulusal konferansa herkesin katılacağını ifade ettiğini söyledi.

  Türk, daha sonra beraberindeki milletvekilleri ile Koşuyolu Parkındaki kayıp yakınlarının oturma eylemine katıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir