Dolar
7.8148
0.182%
Euro
9.122
0.1966%
Altın
1878.54
-0.1482%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
471.55
-0.1492%
Bitcoin
83547.25
-1.4681%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Tutuklu vekillerden ortak mektup

  Ergenekon'un tutuklu sanıklarından CHP'li Haberal ve Balbay ile MHP'li Alan ortak bir mektup kaleme aldı.
  • 13.09.2012 - 16:45
  Tutuklu vekillerden ortak mektup

  Tutuklu vekillerden ortak mektup #1

  Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile Balyoz davasının tutuklu sanığı Engin Alan, ortak kaleme alınan yazılı basın açıklamasıyla tahliye edilmemelerini eleştirdi.

  "TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL EDEN VEKİLLERİZ"

  CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve MHP Milletvekili Engin Alan ortak yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada tahliye edilmemelerini eleştiren sanıklar, "Anayasa'nın 80. Maddesi uyarınca, tüm Türk Milletini temsil eden milletvekilleriyiz." diye başladı.

  Kamuoyunda 3. Yargı paketi olarak adlandırılan 6352 sayılı kanun ile özel görevli ve yetkili mahkemelerin faaliyetine son verildiği belirtilen açıklamada "Adli kontrol tedbirindeki üst sınır uygulaması kaldırılarak, tutuklama kararlarında 'Kuvvetlı suç şüphesı ve tutuklama sebepleri ile adli kontrol tedbirinin niçin yetersız kaldığının, somut olgularla gösterilmesi' zorunlu hale getirilmiştir. Ancak, bu kanun ile mahkemelere tutuksuz yargılama konusunda geniş takdir yetkisi tanınmış olmasına rağmen, Silivri'de halen anayasanın 'Kanunlar önünde eşitlik' ve 'Tabii hakim' ilkesine aykırı olarak faaliyet gösteren bu mahkemeler, kendilerini milli iradenin dahi üzerinde görerek, TBMM'nin çıkarttığı kanunu dahi hiçe saymış ve somut hiçbir olgu göstermeksizin, keyfi muamele ile milli iradeyi tutsak almaya devam etmiştir. Oysa ki, Anayasa'nın 6'ncı maddesi uyarınca 'egemenlik, kayıtsız şartsız millete ait' olup, mahkemeler de, Türk mılletı adına karar vermekle yükümlüdürler." denildi.

  Açıklama metninde, "Türkiye'de, demokrasinin daha ilk yıllarından itibaren tutuklu iken milletvekili seçilen kişilerin, mahkemelerce derhal tahliye edildikleri ortadadır." ifadesine yer verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir