Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3389
-0.28%
Dolar
16.6079
-0.18%
Altın
970.91
-0.21%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
340.362
-0.81%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Tutuklu vekillerin maaşları Meclis gündemine geliyor

  Tutuklu 8 vekilin özlük haklarından yararlandırılmaları, ödenek ve yolluklarının verilmesi, Meclis gündemine geliyor.
  • 20.02.2012 - 17:16
  Tutuklu vekillerin maaşları Meclis gündemine geliyor

  Tutuklu vekillerin maaşları Meclis gündemine geliyor #1

  Başkanlık Divanı'nın 22 Şubat Çarşamba günü yapacağı toplantıda, tutuklu milletvekillerinin tüm özlük haklarından yararlandırmaları, ödenek ve yolluklarının verilmesi, tutukluluk halinin, milletvekili devamsızlığı açısından mazeret sayılması önerileri, Başkanlık Divanı üyelerinin onayına sunulacak.

  ÇİÇEK'TEN OLUR ONAYI

  TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'nun imzası ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in "oluru" ile Başkanlık Divanına gönderilen yazıda, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan,CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın, tutuklulukları nedeniyle ant içemediği anımsatıldı.

  Yazıda, bu milletvekillerine, 12 Haziran 2011 tarihi itibariyle tahakkuk ettirilen ödenek ve yolluklarının, yemin etmeleri halinde ödenmek üzere emanet hesabında bekletildiği belirtti.

  Yazıda, Danıştay 11. Dairesinin milletvekilleriyle ilgili davada alınan 2009 tarihli karara atıfta bulunuldu ve bu kararda, "Milletvekili Seçim Kanunu'nun 36. maddesinde yer alan, milletvekili seçilenlere il seçim kurulu tarafından milletvekili seçildiklerine dair derhal bir tutanak verileceği hükmü esas alındığında; milletvekili sıfatının bu tutanağın verildiği anda iktisap edileceği kabul edilebilecektir" ve "...yeni seçilen milletvekillerinin milletvekilliği sıfatını kazandıkları anın, seçimin sonuçlanmasıyla il seçim kurulları tarafından kendilerine tutanak verildikleri an olduğu kabulü gerekecektir" şeklinde görüşler bulunduğu vurgulandı.

  ÖZLÜK HAKLARI

  TBMM Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanunu'nda, "TBMM üyeleri, bu sıfatı iktisap ettikleri aydan itibaren, bu kanunda belirtilen ödenek ve yolluklara hak kazanırlar" hükmüne yer verilen yazıda, "Tutuklu milletvekillerinin seçildiği an milletvekillerinin tüm özlük haklarını kendiliğinden kazanmış oldukları, milletvekilinin özlük haklarının düzenlendiği hukukun, statüsü hukuku olması nedeniyle de kişi, milletvekili sıfatını kazandığı an (anayasa ve yasalarda aksine bir hüküm bulunmadığı için) o statünün önceden belirlenmiş hak ve sorumluluklarını, kendiliğinden elde etmektedir. Milletvekilinin yemin etmesi veya etmemesi, dolayısıyla 'göreve başlamamış' konumunda olması, aylık almaya, (ve diğer özlük haklarını kazanmalarına) bir engel teşkil etmediği düşünülmektedir" denildi.

  Yazıda, TBMM İçtüzüğüne göre ise bir yasama yılında izinsiz veya özürsüz, toplam 45 birleşiminden fazla yok sayılan milletvekilinin yolluklarının 3 aylığının kesildiği, aralıksız 2 ay ve daha fazla izin alan milletvekillerinin ödenek ve yolluklarının verilebilmesini ise Başkanlık Divanının teklifi üzerine, Genel Kurulca karar verildi belirtti.

  TBMM İçtüzüğünde izinli sayılmayla ilgili açıklayıcı hüküm olmasına karşın özürlü olma için herhangi bir açıklayıcı hükmün bulunmadığı kaydedilen yazıda, uygulamada, hastalıktan, sağlık durumundan kaynaklanan ve raporla bildirilen özür hali için de izin prosedürünün uygulandığı anlatıldı.

  Tutukluluk hali, özür nedeni sayıldı

  24. Döneme ilişkin devamsızlık cetveli hazırlıkları kapsamında, devamsızlık durumlarına ilişkin bilgilerin 10 Ocakta milletvekillerine gönderildiği belirten yazıda, bu cetvelde tutuklu milletvekillerine devamsızlığın işlenmediği bildirildi. Yazıda, tutukluluk halinin, özür nedeni sayılarak, tutuklu milletvekillerinin yok sayılmadığı bildirildi.

  Konuyla ilgili Sayıştaydan da görüş istendiği vurgulanan yazıda, bilgi notunda, "Tutuklu olan milletvekillerinin Meclis çalışmasına devamsızlık hali, kendi iradesi dışında gerçekleşmekte ve hukuki bir engelden kaynaklanmaktadır" şeklinde görüş bildirildiği ifade edildi.

  Yazıda, Anayasanın 81. maddesinde ve İçtüzüğün 3. maddesinde "ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri" için herhangi bir yaptırımın bulunmadığı anımsatıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir