Dolar
6.7653
0.1851%
Euro
7.6312
-0.3486%
Altın
1685.17
-1.694%
Borsa
110021.83
0.4426%
G. Altın
366.799
-1.4336%
Bitcoin
65788.56
-0.186%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Volkan Bozkır: Kıbrıs sorunu bu yıl bitebilir

  AB Bakanı Volkan Bozkır, bugün AP'de oylanacak Türkiye raporu öncesi açıklamalarda bulundu.
  • Ajanslar
  • 21.05.2015 - 06:56

  Volkan Bozkır: Kıbrıs sorunu bu yıl bitebilir

  volkan bozkır

  Avrupa Parlamentosu bugün yıllık Türkiye raporunu oyluyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır öncülüğünde, “yaşanabilir” içerikte bir rapor çıkması için Ankara sıkı bir faaliyet yürüttü. İki kritik konu olan PKK ve 1915 olayları dahil, Türkiye’yi “üzecek” önemli bir maddenin raporda yer alması beklenmiyor. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozkır, son anda yapılacak bir hamleyle PKK’nın terör listesinden çıkartılması ve 1915 olaylarıyla ilgili “soykırım” tasarısına atıfta bulunulması kararı alınmadığı takdirde raporu olumlu karşılayacaklarını belirtti. “Ben AB Bakanı ve Başmüzakereciyim. Bu nedenle AB ile ilgili tüm müzakereleri ben koordine ediyorum. Aynı zamanda diğer bakanlıklarımıza yardımcı oluyor ve istişarede bulunuyoruz” diyen Bozkır, raporun olumsuz olması halinde haklı tepkilerini ortaya koymaya hazır olduklarını vurguladı.

  "KIBRIS'I ÇÖZMEK, SURİYE'DEN DAHA KOLAY"

  "Kıbrıs sorununun çözümü  hem Suriye meselesinin çözümünden hem İsrail-Filistin meselesinin çözümünden daha kolaydır" diyen Bakan Bozkır, Ada’da yeniden başlayan müzakere sürecinin hiç olmadığı kadar umut vaat ettiğini belirterek çözümün bu yıl mümkün olacağını açıkladı.

  ORTADOĞU İÇİN UMUT

  Yeni KKTC yönetimi ve Ankara arasında hiçbir krizin bulunmadığını belirten Bozkır, sorunun çözümünün Ortadoğu’daki tüm sorunların çözümü için bir örnek ve umut teşkil edeceğini söylerken, ABD Başkanı Barack Obama’nın da, görev süresi bitmeden, Kıbrıs’ı başarı hikayesi olarak geride bırakmak istediğini anlattı.

  VİZELER İÇİN SON VİRAJ

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki en üst düzey karar organı niteliğinde olan Ortaklık Konseyi’nin 53. toplantısında, Avrupa Komisyonu’nun genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Ekonomik ve Parasal Politika ile ilgili kritik 17. faslın müzakerelere çok yakında açabileceğini ifade etmişti. AB Bakan Volkan Bozkır, faslın açılması için komisyon çalışmalarının tamamlandığını ve Haziran’da bu faslın açılmasını beklediklerini de açıkladı. Bakan Bozkır Gümrük Birliği ile ilgili görüşmelerin de devam ettiğini vurguladı. Vizelerin kaldırılması konusunda çalışmaları Türk dostu Yunan parlamenterin yürüttüğünü hatırlatan Bozkır 2 buçuk yıl içinde vizelerin kaldırılmasını beklediklerini anlattı.

  "AB, GÖÇMENLERİ BİZE GÖNDEREMEZ"

  AB Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye üzerinden Avrupa’ya giden fakat TC vatandaşı olmayan kaçak göçmenlerin Türkiye’ye iadesini öngören “Geri Kabul Anlaşması”nın iptalinin söz konusu olabileceğini belirtti. Bakan Bozkır “Berlin'de yakalanan bir adamı üzerinden sırf Edirne bileti çıktı diye Türkiye’ye gönderemezler” diyerek bu uygulamanın engellenmesi için komisyon kurma hazırlığında olduklarını açıkladı.

  Görüş Bildir