taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6505
Euro
7.2658
Altın
1595.97
Borsa
89480.37
Gram Altın
341.117
Bitcoin
41924.47

Porsche'ye 1,8 milyar euroluk dava

Porsche şirketinin sahibine, piyasaları yanıltmaktan 1,8 milyar euroluk tazminat davası açıldı.


Whatsapp ile paylaş

Porsche'ye 1,8 milyar euroluk dava

Porsche'ye 1,8 milyar euroluk dava

Dünyaca ünlü spor araba markası Porsche'un başkanı ve Yönetim Kurulu'na 1.8 milyar Euro tazminat davası açılıyor. Yedi hedge fon, Porsche'un başkanı Wolfang Porsche ve yönetim kurulu üyesi Ferdinand Piech'i 2008 yılında 'Volkswagen'i satın alıyoruz' diye yatırımcıları yanlış yönlendirmekle suçluyor. Olaydan bir yıl sonra 2009'da Porsche, Volkswagen'i almayı bırakın tam tersi Volkswagen Porsche almıştı. Rekor tazminat davası haberi üzerine açıklama yapan Porsche ise 'Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin kendilerini yasal yollardan savunacakları açıklaması' ile yetindi.

VOLKSWAGEN'DE BEKLENMEDİK DÜŞÜŞ OLMUŞTU

Porsche'un 2008'de kendisinden çok daha büyük bir şirket olan Volkswagen'i alacağını açıkladığında birçok yatırım buna inanmamıştı. Ancak o tarihte Porsche trafından yapılan 'hisselerin çoğu elimizde' açıklaması Almanya otomobil devi Volkswagen'in piyasa değerinde beklenmedik düşüşe neden olmuştu. Olayı daha da dramatik yapan konu ise bir yıl sonra Volkswagen'in Porsche'u satın alması oldu. 2009'da önce yüzde 49.9'unu satın alan Wolswagen 2012 yılında da şirketin geri kalan hissesini de 4.46 milyar Euro'ya satın aldığını açıkladı.

O zamanın Volkswagen CEO'su Martin Winterkorn da anlaşmanın hissedarlara, çalışanlara ve müşterilere yarayacağını belirterek, "Eşsiz Porsche markası artık Volkswagen Group'la bütünleşti" diye açıklama yapmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir