taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8967
6.5058
1485.68
99027.82
281.667
48940.51

Pozitif ayrımcılık nedir

“Dezavantajlı” gruplara mensup bireylere ekstra hak olarak bilinen pozitif ayrımcılık, halk arasında fazladan avantaj olarak bilirse de, uzmanlar bunun tam tersi yorum getiriyor.

Whatsapp ile paylaş

Pozitif ayrımcılık, yalnızca “dezavantajlı” gruplara mensup bireylere verilen ekstra haklar olarak biliniyor. Dezavantajlı gruplar herkesin rahatça kullanabildiği bazı hakları çeşitli sebeplerden dolayı kullanamayabileceği için; onlar ancak bazı özel birtakım haklara sahip olurlarsa çoğunlukla gerçekten eşit olma şansını yakalayabilecekleri düşüncesiyle yapılıyor.

DEVLET DÜZENLEMELER GETİRİYOR

Örneğin, Türkiye'de herkesin kamuya açık tuvaletlerden yararlanması bir (negatif) hak. Ne var ki tekerlekli sandalye kullanan veya başka engeli olan kişiler çoğu zaman bu tuvaletlerden (merdivenler, dar alanlar vb. sebeplerden dolayı) yararlanamıyor. Bu durumda devlet bu tuvaletlerin açılması ve kullanılması ile ilgili düzenlemelere bir madde ekleyerek bu dezavantajlı grup için ekstra pozitif düzenleme yapıyor ve diyor ki:

"Tuvaletlerin girişinde şu-şu ölçülerde rampa, tuvalet kabinleri, kapıları, lavabolar şu-şu özelliklerde olmak zorundadır."

FAZLADAN BİR HAK DEĞİL

İşte bu durumda devlet, dezavantajlı kişiler için bir pozitif hak öngörmüş, bu kişilerin herkesle gerçekten eşit olabilmesini ve negatif haklardan yararlanabilmesini sağlamış oluyor. Pozitif ayrımcılık fazladan bir hak olmamakla birlikte sadece herkesle gerçekten eşit olunabilmesinin garanti altına alınması anlamına geliyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir