taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6309
Euro
7.2426
Altın
1612.74
Borsa
89510.88
Gram Altın
342.401
Bitcoin
45423.73

Rap müziğin doğuşu

1970'lerin başında New York'un siyahi gettolarıyla doğan rap müzik... Peki adını da kendisini de asi yapan şey neydi?

Özel İçerik |
Whatsapp ile paylaş
Rap müziğin doğuşu

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Bu kültür, Batı ve Doğu’yu sentezleme konusunda sınır tanımıyor. Bu sentezleme sağ olsun yeni türlerin ve akımların öncüsü olmamızı sağlıyor. Son yıllarda kulak aşinalığımız iyice arttı, bunda Türk rap müziğinin de büyük emeği var. Sıkı rap müzik dinleyicisi olduğumu, hatta bu müzik kültürünün bende yarattığı izlenimlere yer vereceğim. Hazırsanız Almanya’dan yükselerek, Anadolu’da yankılanarak çoğalan bu müzik türüne giriş yapalım.

Rap müziğin doğuşu

TUPAC, AFRİKA KÖKENLİ ABD’LİLERİN SESİ OLDU

Rapin tarihi ABD’ye uzanıyor. Afrika kökenli Amerikalılara karşı ırkçı tutum, onları yaşadıkları ülkenin sosyolojik tutumuna isyankar hale getiriyor. Hal böyle olunca da kendi kanunlarını yaratarak sosyal ya da fiziksel şiddete, şiddetle karşılık vermeye başlıyorlar. Afrika kökenli Amerikalıların, ırkçılığa karşı mücadelesi, Martin Luther King önceliğinde sosyal ve siyasi platformlara taşınınca, alt kültürde de rap olarak şekillenmeye başladı. Örneğin Tupac, 1980’den ölümüne kadar Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı sosyolojik problemleri sanatına koyup, Amerika müzik endüstrisinde büyük başarı elde etmişti. Hatta bazı şarkılarında dünya edebiyatının ciddi eserlerine gönderme yaparak sanatının kalitesini uluslararası boyuta çıkarmayı başarmıştı.

Rap müziğin doğuşu

Tupac’ın ve nicesinin öncülük ettiği sanat, Amerikan sosyolojisini ve ideolojisini çarpıcı bir şekilde değiştirmede rol oynadı diyebiliriz. Nicesi dünyanın başına!

Rap müziğin doğuşu

BİZİM TOPRAKLARA ALMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLERDEN GELDİ

Peki şimdilerde Türk müziğinde sıkça rastladığımız rap müzik, Anadolu topraklarına nasıl girdi? Burada en büyük etken İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’ya işçi olmak için göç eden Türklerin çocukları. Asıl ilginç olan Almanya’da yaşayan Türkleri rap yapmaya iten, Afrika kökenli Amerikalılarla benzer sebepler olması. Özellikle 1960’larda, Türklere karşı Neo-Nazist kitlelerin Türklerin canına, malına ve etnik kökenlerine kast etmesi, Almanya’da büyük güvenlik problemlerine yol açmıştı.Türkler, birbirlerine daha yakın durmaya başladılar. O dönem Türkiye’nin iç siyaseti yeterince karmaşık olduğu için diplomatik olarak da sahipsiz kalan Türkler seslerini duyurmak için arayışa girdiler. Gençler sokak çatışmalarında kendi arkadaşlarını, akrabalarını, tanıdıklarını kaybettikçe problemin şiddetle çözülmeyeceğini 80’lere doğru daha iyi anlamaya başladılar. İşte rap müzik Berlin duvarında nöbet tutan Amerikalı askerlerden onların kanına, hızla bu ortamda yayıldı.

Rap müziğin doğuşu

Türklerin ilk rap örneklerinin Almanca olmasının sebebi, göçmen oldukları ülkenin üst sınıflarına duyurmak istemelerinden kaynaklanıyor.. “Islamic Force” bu bağlamda rap müzik yapan en bilinen gruplardan birisi ve “My Melody” single’larını rap tarihinde başlangıç sayabiliriz.

RAP MÜZİK 1995’TE CARTEL’LE PATLAMA YAPTI

1994’lere gelindiğinde Türk bakkallarında single satışları bile başlamıştı. Türklerin yaşadıkları haksızlıklara karşı seslerini yükseltmesi daha çok destek görmeye başladı. 1995’te Cartel, büyük bölümü Türkçe olan ilk single’ını yaparak hem Almanya’da hem de Türkiye’de çok dikkat çekti. Şarkının sözleri Türkiye’deki insanları Almanya’daki Türklerin yaşadığı sıkıntılarından haberdar etti.

Rap müziğin doğuşu

90’ların en başarılı dergi yayıncılığı örneklerinden biri Blue Jean’in, rap müziğin Türkiye’de yaygınlaşması üzerine büyük etkisi var.

GELENEKSEL KÜLTÜRLE EVRENSEL KALİTE

Öncelikle eskiden dinlediğim sanatçıların bazılarının kaybolup gitmesine ya da rapçi kimliğini kaybederek pop müzik yapmaya başladığını görmek beni çok şaşırttı. Yine de rap müziğin bunca yılda inanılmaz bir gelişme gösterdiğini söylemeliyim. Onların boşalttığı köşeleri tutan yeni rapçilerin de çoğunlukla rap müzikte Arabesk bir anlayışla devrim yaptığını gördüm, bu korkutucu.

CEZA VE SAGOPA'YLA İYİCE TANIDIK

Yine 95'te Ceza, dr. fuchs, Sagopa gibi isimler Cartel'den sonra rap müziğin Türkiye'deki adımları ufak ufak başlamıştı. Asıl patlamayı 99 yılında çıkan Yeraltı Operasyonu albümüyle yaptılar. Sagopa Kajmer o zamanlar "silahsız kuvvet" lakabını kullanıyordu ve daha çok dj'lik yapıyordu. Dj'likteki adı da dj mic check'ti. Yeraltı operasyonu albümüyle tanınan nefret grubu (ceza-dr. fuchs) sonra bir albüm daha yaptılar. Fuchs askere gidince Ceza, yoluna solo devam etti. Medcezir, Rapstar albümleriyle patlamayı yaptı. Sagopa da "silahsız kuvvet" adını bırakıp bugünkü ismini kullanmaya başladı.Silahsız kuvvet adıyla bir sürü albümü var ama asıl bombayı "Bir Pesimistin Gözyaşları" albümüyle yaptı. 2005 yılına geldiğimizde olay patladı; Sagopa'nın sevgilisi Kolera, Ceza'ya göndermede bulundu ve dissleşmeye başladılar. O gün bugündür küsler.

Rap müziğin doğuşu

UNDERGROUND RAPÇİLER

Bir de bu işin underground tarafı var. Sansar Salvo, Pit10, Saian, Patron, Karaçalı, Şehinşah Kadıköy Acil, gibi isimler sonraki jenerasyonun en çok parlayan isimleri Gazapizm'in ismini de çok duyuyoruz, o da dizilerle ün yaptı.

Rap müziğin doğuşu

SON DÖNEMİN EN BÜYÜK ÇIKIŞI: EZHEL

Geleneksel kültürle evrensel bir kalite yakalayan Ezhel var, onun sayesinde son zamanlarda rap müziğe olan ilgi de arttı. Tek olayı freestyle olmayan bolca enstruman çalan, beatlere sample yazan yetenekli biri. Rap sanatçılarının adaletsizliğe, eşitsizliğe ve şiddete karşı sesini sanatla yükseltmesinin engellenmemesi dileğiyle...

Rap müziğin doğuşu

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir