taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3453
6.10395
1221.635
93616.45
209.828

Reyhanlı'nın simge kadını 1 yıl sonra konuştu

1 yıl önce Reyhanlı'da 53 cana mal olan bombaların açtığı çukurun içinde görüntülenen ve katliamın simge fotoğrafı haline gelen Döne Kuvvet, kızı ve torununu kaybettiği o korkunç günü anlattı.

10.05.2014 - 10:20..
Reyhanlı'nın simge kadını 1 yıl sonra konuştu

Reyhanlı'nın simge kadını 1 yıl sonra konuştu

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 1 yıl önce bombalı araç saldırılarında 52 kişi öldü, 146 kişi yaralandı. Bu saldırı belleklere, dev bomba çukurunun kenarında ellerini havaya açmış, kızı ile torununun ölümüne isyan eden bir kadının fotoğrafı ile kazındı.

Reyhanlı'da patlama İZLE

Hürriyet gazetesinden Ali Dağlar 1 yıldır tedavi gören, Döne Kuvvet (73) ile Reyhanlı'daki evinde, yıldönümü bu yıl anneler gününe denk gelen o meşum günü konuştu.

Reyhanlı'nın simge kadını 1 yıl sonra konuştu

NADİRE GELİYORUM DEDİM, ANNE SEN GELME DEDİ ELİYLE

Ölen kızım Nadire 9 ay evli kaldı, kaynanasıyla anlaşamadı, 5 yıl önce bırakıp geldi. Sabah kahvaltı etmeden dükkana gitti çalışmaya, 12 idi geldi, namazını kıldı. Torunum Fatmanur 'Teyze beni de beni de' dedi. Onu da kucakladı, sırtına alıp çıktı. Biz de peşinden çıktık. Aramız yüz metre, Nadire geliyorum dedim, anne sen gelme dedi eliyle. O kız da sırtında anneanne, anneanne diyor, bay bay ediyor, el sallıyor, yüzü bana dönük.

Reyhanlı'nın simge kadını 1 yıl sonra konuştu

ALLAHIM O GÜN GİTSİN HİÇ GELMESİN

Kızım, yeğeni sırtında dükkanın kapısına yetişti, içeride bayanlar var, arkadaşı çıktı, 'Fatmanur canım' dedi, kızı kucağından almaya kalktı, patlamayla birlikte dükkanın kapısına geçti. Patlama o an oldu. O sırada baktım bir tekerden fışırtı çıktı, fış etmesiyle kar dumanı gibi, adam boyu duman çıkınca Araplar bomba attılar dedim, beyaz duman çıkmasıyla artık orayı görmedim. Arabayı dükkanın önüne koymuşlardı, kızımla arabanın arası şu kadar. 'Araplar bomba attı' demeye kalmadı, Allahım o gün gitsin, hiç gelmesin!

'BİR BAKTIM HER ŞEY UÇUYOR'

Biz yaşadık, can kulu yaşamasın, ne Sünnisi, ne Alevisi, hiçbirisi. Yer gök oldu toz, duman, mahşer yeri öyle değildir, kıyamet koptu, alamet geldi. Beni savurdu attı, ta Atatürk'ün arkasına. Belediyenin önündeydim, tansiyonum çıktı, dünya dolandı, düştüm dedim. Şöyle bir baktım ki her şeyler havada gidiyor, her şey uçuyor. Kollar, ayaklar, bedenler her şey. Kimse yok çevrede, sesler geliyor, herkes koşuyor, kim ölü, kim yaralı belli değil. Ateş çıktı, bir duman, gök karanlık oldu, bütün dünya karanlık.

YAVRUM, SENİN ELİN Mİ DEDİM, AĞLADIM

Can alameti, kaçan kaçana. Yanan yere koştum, ayaklarımın altı eridi, öyle sıcaktı. Oraları dolandım, baktım ki torunumun eli sanki kaynayan suya batırır, çıkarırsın nasıl, eller kınalı, beyaz elinde bileziği var, bildim torunumun elidir, yavrum, senin elin mi dedim, ağladım.

3 SEFER EVE GİTTİM GELDİM, UÇUYORUM

Çukur oyuldu, su atıyor, bir ateş de yanıyor. Nasıl kelle paça yanar, öyle yanıyor, koku. Allah deyi, hükümet yok mu, itfaiye, ambulans nerede diye bağırdım. İbrahim Halil'i kurtardığın gibi bizi de kurtar, söndür diyorum. 5 dakika sürmedi, bir baktım oradan gürledi. İkincisi. Bu millet, bu memleket kaynıyor, bir uğultu geliyor, nereden geliyor, kimse bilmiyor. Üç sefer eve gittim geldim, uçuyorum. İtfaiye oraya gelmedi. Ölüleri kaldırın dedik. Bir ambulans geldi, oğullarım geldi, anne hani bacım dediler, aha orada yanıyor dedim. Kaderi ilahi. Sağda, solda çöp tenekesi topladılar, ateşi söndürdüler, o zamana kadar öbür kızı çıkardılar, topladılar, leğenlere koydular, biz orada oturduk, nereye gideceğiz, ancak bağırdık, 3 kızım, iki oğlum, konu komşu, hepimiz orada oturup ağladık, Allah'ım neydi bu musibet diye.

YAĞMUR HİÇ DURMADI, GÖKLER AĞLADI YAVRUM

Akşam namazı okundu, millet çadır kurdu, bir yağmur, bir yağmur, sabaha kadar hiç durmadı, gökler ağladı yavrum. Kaderi ilahi, kimi suçlayalım. 53 ölü vardı, memlekette herkes kendi halinde.

Başbakan geldi, herkes geldi şimdi, Allah var. Belediye reisi Başbakanla geldi. O güne kadar hiç sormadı, bacım kaybınız nedir diye. Bizde namus yok, gene o seçildi. Başbakan eve geldi, Allah razı olsun, saydı geldi. Niye inkar edeyim. Geldi, oturdu, sohbet etti. 10 bin lira verdiler bize ölü kaldırmak için. Bize 22 bin para verdiler, hepsi bu.

ATATÜRK'ÜN HASTALIĞI ÇIKTI BENDE ÜZÜNTÜDEN

Patlamadan sonra hastalandım, 1 yıldır her hafta hastaneye gidiyorum, 15 kilo kan verdiler. Atatürk'ün hastalığı çıktı bende üzüntüden, sarılık oldum. Torunumun annesi, kızım kafayı oynattı. Durup durup ağlıyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)