taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9189
6.568
1564.21
122619.77
297.683
51325.97

Reyting operasyonunda Cemaat parmağı

Eski ölçüm şirketine operasyon yapan Cemaat, kendi şirketini devreye soktu.

02.08.2014 - 11:50..
Whatsapp ile paylaş
Reyting operasyonunda Cemaat parmağı

Reyting operasyonunda Cemaat parmağı

Yargı, emniyet gibi ülkenin en önemli noktalarına sızan paralel yapının, televizyon kanallarında reyting ölçüm işlerine de el attığı ortaya çıktı.

Takvim'de yer alan habere göre geçmişte reyting ölçümlerini yaparak hangi programların daha çok izlendiğini sunan AGB isimli araştırma şirketini gözüne kestiren paralel yapı öncelikle bu şirketin alternatifini kurdu. Yapının emniyeti imamı olarak tanınan Osman Hilmi Özdil'in (Kozanlı Ömer) koordinasyonunda Ankara'nın Çankaya semtinde, SBT Analiz isimli şirket faaliyete geçti.

STV BİR ANDA ZİRVEYE ÇIKTI

Daha sonra ise emniyet müdürü Ramazan Akyürek, AGB şirketine operasyon yaptı. Manipülasyon iddiası ile bir çok kişi göz altına alındı. Şirket reyting ölçüm işini kaybederken ilerleyen süreçte bu analizler SBT'nin eline geçti. İddiaya göre SBT, cemaate yardım (himmet, burs, okul binası) karşılığında istediği programların reytingini yükseltti. Paralel yapı ölçüm yapılan deneklerden 4 bin 500'ünü Gülen cemaati mensupları arasından seçti ve istediği gibi yönlendirdi. Bu dönemde cemaatin kanalı olan Samanyolu TV ve Fox TV'nin birçok programı ilk 100'e girdi. Cemaat ise bu sayede kendisine yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti. İddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından SBT hakkında soruşturma başlatıldı.

10 MİLYONLUK DEV PASTA

Türkiye'de televizyon programlarının aldıkları reklam değerleri reytinglerine göre değer kazanıyor. Yılda 5 milyar dolarlık bir pazara sahip olan televizyon reklam pastasında sz sahibi olmak isteyen paralel yapı himet karşılığında reyting satarak yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti.

Reyting operasyonunda Cemaat parmağı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir