taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.38355
6.10595
1316.835
97378.58
228.115

Riskli ürün ve ithalatçıya kara listeli denetim

Riskli bulunan ürün ve ithalatçıya, ülkeye ve markaya göre kara liste uygulaması yapılarak ülkeye girişi engellenecek.

Ajanslar | 02.05.2016 - 09:09..
Whatsapp ile paylaş

1

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ithalatta riskli ürünlere, yurtiçine dağılmadan gümrükte denetim uygulaması başlattı.

RİSKLİ ÜRÜN TAKİBİ SAĞLANACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (İRİS) uygulamasının bugün uygulamaya konulacağını belirterek, “Sistem sayesinde ithalatta bekleme süreleri azalacak, riskli ürün ve firmaların takibi sağlanacak” dedi.

KARA LİSTE UYGULAMASI

Geliştirilen İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (İRİS) ile ithalatçı, yurtdışından getirdiği ürüne ilişkin laboratuvar denetim sonuçlarını ve ürünün görsellerini önceden sisteme yükleyecek. Riskli bulunan ithalatçıya, ülkeye ve markaya göre “kara liste” uygulaması yapılacak.

YURDA GİRİŞİ ENGELLENECEK

Bu ürünlerin yurda girişi engellenecek. Sistemle, riskli ürün ve firmaların takibi kolayca yapılacak. Bakanlık, çocuk bezinden, biberona, kırtasiye ürünlerinden, takılara kadar pek çok ürün grubunu artık satış noktaları dışında, ithalat aşamasında engelleyecek.

RİSK ANALİZİNE DAYALI DENETİM

Bakanlık, gümrük kapılarında yaptığı denetimlerde, alınan numuneleri laboratuvara gönderirken, test sonuçlarının gelmesi yoğunluk ve gecikmelere yol açmaya başladı. Her üründen numune alınması da ithalat işlemlerinde tıkanmaya yol açınca, bakanlık tarafından yeni bir ithalat denetim sistemi geliştirildi. İRİS’e göre, artık risk analizine dayalı denetim gerçekleştirilecek. Tüm başvurular internetten yapılacak. İthalatçılar, gerekli laboratuvar test sonuçlarını sisteme yükleyecek. Sistem de otomatik olarak risk analizi yapacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir