taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3193
6.107
1225.55
94113.21
209.6

Rıza Sarraf'ın yargılanmasında yeni gelişme

New York'ta tutuklu bulunan iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılanma tarihi, avukatının isteği üzerine ertelendi.

AA | 01.12.2016 - 02:13..

Sarraf, Manhattan Federal Mahkemesi'nde bugün tekrar hakim karşısına  çıktı.

Duruşmada önce Sarraf'ı savunan avukatlık şirketlerinden Kirkland&Ellis'in hem Sarraf'ı hem de Sarraf'ın para transferinde kullandığı  bankalardan Bank of America ve Deutsche Bank'ı da temsil ediyor olmasının sorun  olup olmayacağı görüşüldü.

Duruşmada aynı firmanın bu iki banka haricinde Sarraf'ın çalıştığı  başka 6 bankayı da temsil ettiğinin anlaşılması üzerine bu konunun diğer  bankalarla da görüşüldükten sonra değerlendirilmesine karar verildi.

Mahkemede söz alan Sarraf'ın avukatlarından Benjamin Brafman,  savcılığın dosyaya yeni unsurlar kattığını, İran yaptırımları listesinde olan  Mahan Air şirketi ve Sarraf'ın kardeşi Muhammet Sarraf'ın da iddianameye  eklendiğini söyledi.

Savcılığın Türkiye'ye de giderek bazı kişilerle de görüştüğünü,  davanın boyutları ve kapsamının büyüdüğünü belirten Brafman, bu nedenle 23 Ocak  2017 olarak belirlenen jürili ilk duruşma tarihinin ertelenmesini istedi.

Rıza Sarraf'ın yargılanmasında yeni gelişme VİDEO

Dosyaya giren yeni belgelerle ilgili savunma hazırlamak için daha  fazla zamana ihtiyaçları olduğunu anlatan Brafman, gelecek yıl sonbahara kadar  süre istedi.

Hakim Richard Berman, Sarraf'ın da ek süre isteğini teyit etmesi  üzerine savcıların muhalefetine rağmen ilk jürili duruşma tarihini 16 Ekim 2017'ye erteledi.

Söz konusu tarihte, esasa ilişkin jürilerin huzurunda ilk yargılama  olacak ancak bu tarihe kadar prosedüre ilişkin konularda Sarraf yine hakim  karşısına çıkacak.

Mahkeme, daha önce Sarraf ve avukatlarının "yargılamayı ev hapsinde  bekleme" ve "Konu ABD yargısının alanı dışında olduğu için dava düşsün"  taleplerini reddetmişti.

Sarraf, Mart ayında Miami kentinde havalimanından ABD'ye giriş yaptığı  sırada FBI tarafından gözaltına alınmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir