taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7585
6.416
1492.84
99785.16
276.358
42892.65

Rize'de eğimli binalar

Yıllar önce inşa edilen ve dolgu olan zemindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan 96 daireli 4 bina, çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

DHA | 12.02.2019 - 13:36..
Whatsapp ile paylaş

Engindere Mahallesi'nde deniz dolgusu yapılarak kazanılan alanda, 30 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemininde, kaymalar yaşandı.

DEMİR DİREKLERLE GÜÇLENDİRME ÇABASI

Bazı ev sahipleri, yapıları demir direklerle güçlendirmeye çalıştı, çok sayıda daire ise boşaltıldı. Gün geçtikçe binalardaki eğim artarken, 24 daireli bina ile bitişiğindeki bina arasında boşluk oluştu.

Rize'de eğimli binalar

YIKIMI İÇİN ADIM ATILMADI

Tehlike oluşturan binalar için 'riskli yapı' raporu hazırlandı. Ancak, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gündeme gelen binalarla ilgili, henüz bir adım atılmadı. Riskli binalarda yaşayan vatandaşlar, korku içerisinde evlerinde kaldıklarından yakınarak, binalar yıkılmadan önlem alınmasını istedi.

"KORKU İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ"

Eğimli binada oturan daire sahibi Necla Birben, "Binalarda eğim var. Bu bir gerçek. Binalar yamuluyor, duvarlar çatlıyor. Balkonlara demir direkle destek verdiler. Artık bu binalar yıkılsın ve yeniden yapılsın. Yıllardır korku içerisinde yaşıyoruz." dedi.

Rize'de eğimli binalar VİDEO

Rize'de eğimli binalar

"TIR GEÇİNCE BİNA SALLANIYOR"

Canan Ferah ise, "Yetkililer geldi, baktı ama bir şey yapılmadı. Yoldan tır geçince bina sallanıyor. Odalarımızda duvarlar çatladı, ama sesimizi duyuramadık. Bina sütunlarında çatlaklar var. Artık bir önlem alınmalı" diye konuştu.

"ÖNLEM ALINMAZSA BU BİNALAR ÇÖKER"

Mehmet Birben de, "Binaların zeminini su basıyor. Zemin bitmiş. Binanın çevresinde beton kaplama ile bir güçlendirme yapıldı ve binalar böyle ayakta durmaya çalışıyor. Burada bir kentsel dönüşüm olmalı. Önlem alınmazsa 2-3 yıl sonra bu binalar çökebilir" ifadelerini kullandı.

Rize'de eğimli binalar

"ÇOCUKLAR UYUYAMIYOR"

Binada korku içerisinde yaşadıklarını anlatan Ayfer Demir, "Çocuklar gece uyuyamıyor. Kalkıyorlar 'Anne evler yan, yıkılır mı?' diye soruyorlar. Evde sanki düşecek gibi oluyoruz." diyerek evlerin yıkılıp yeniden yapılmasını istedi.

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir