taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3587
6.1339
1226.18
93399.18
210.68

Atatürk için düzenlenen törende tepki çeken şiir

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıldönümü için düzenlenen törende orta okul öğrencisine okutulan şiirdeki dizeler şaşırttı.

21.09.2015 - 11:23..
Atatürk için düzenlenen törende tepki çeken şiir

s

Mustafa Kemal Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Çay Orta Okulu öğrencisi 10 yaşındaki M.Y.'nin okuduğu ' Karadeniz'in incisidir Rize' şiirindeki, "Silah yapar silah atar cesurdur, kızdırırsan çeker sokar bıçağı" dizeleri tepki çekti.

Emniyet Müdürü Adem Çakıcı'nın de tepki gösterdiği şiirle ilgili Rize Milli Eğitim Müdürlüğü de inceleme başlattı.

BELEDİYE BAŞKANI VE VALİ VEKİLLERİNİ GÖNDERDİ

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Rize Vali Vekili Turan Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Semih Coşkun, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Emniyet Müdürü Adem Çakıcı ile askerler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla başlayan törende Çay Orta Okulu 5'inci sınıf öğrencisi öğrencisi M.Y., ' Karadeniz'in İncisidir Rize' şiirini okudu. Sözde Rize'yi anlatan şiirin bir bölümünde şu dizeler yer aldı:

"KIZDIRIRSAN ÇEKER SOKAR BIÇAĞI"

Yaz gelince yaylaları meşhurdur,

Silah yapar, silah atar cesurdur,

Hoş görülü olmaz ise kusurdur,

Kan davası sancısıdır Rize'nin.

Tulum Çalar köyü kenti bucağı,

Kızdırırsan çeker sokar bıçağı,

Yıllar sonra arar bulur kaçağı

Atatürk için düzenlenen törende tepki çeken şiir VİDEO

"ŞİİRDEKİ BAZI DİZELERİ ÇIKARSAYDINIZ KEŞKE"

Törene katılanlar şiirin dizelerini duyunca şaşkınlığını gizleyemedi. Tören sonrası kız öğrenciyi şiiri güzel okuduğu için tebrik eden Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, öğretmenlere tepki gösterdi.

Çakıcı, "Şiirdeki bazı dizeleri çıkarsaydınız keşke. Kanun nizam ile ilgili şeyler absürt ve Rize'yi olumsuz tanıtan ifadeler. Neymiş; 'Silah yapar satar, vurur, kızarsa bıçaklar.' Bunlar halk arasındaki söylemler" diyerek tepkisini dile getirdi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Kız öğrenci M.Y. şiiri okuması için öğretmeninin verdiğini söylerken, Rize Milli Eğitim Müdürlüğü de olayla ilgili inceleme başlattı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir