taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6474
Euro
7.2727
Altın
1593
Borsa
89090.91
Gram Altın
340.485
Bitcoin
41943.71

ROJ TV kararı Dışişleri Bakanlığı'nı sevindirdi

Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin, ROJ TV ile ilgili hükmü tescil etmesini memnuniyetle karşıladı.


Whatsapp ile paylaş

ROJ TV kararı Dışişleri Bakanlığı'nı sevindirdi

ROJ TV kararı Dışişleri Bakanlığı'nı sevindirdi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; Bilindiği üzere, ROJ TV ve Ana Şirketi Mezopotamya Yayıncılık aleyhine Danimarka Doğu Yüksek Mahkemesi’nde açılan temyiz davasının neticesi 3 Temmuz 2013 tarihinde açıklanmıştı. Doğu Yüksek Mahkemesi, Kopenhag Şehir Mahkemesi’nin ROJ TV ile ana şirketi “Mezopotamya Yayıncılık A/S yi Danimarka Ceza Kanunu uyarınca terörizmi teşvik etmekten suçlu bulduğu 10 Ocak 2012 tarihli kararını onaylarken, para cezasının ağırlaştırılmasına ve ROJ TV ile ana şirketine (2003 yılında) verilen lisanstan doğan televizyon yayını yapma hakkının süresiz olarak geri alınmasına karar vermişti. Bu kez, Danimarka Yüksek Temyiz Mahkemesi 27 Şubat 2014 tarihinde açıkladığı kararıyla Doğu Yüksek Mahkemesi’nin hükmünü aynen tescil etmiştir. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

EMSAL KARAR OLMALI

Kararın başta özellikle Avrupa ülkelerinde emsal gösterilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Yüksek Temyiz Mahkemesi bu kararıyla, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu, ROJ TV’nin PKK terör örgütü tarafından finanse edildiğini, PKK propagandası yaparak terörizmi ilerleten bir kanalın yayınlarının ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini, hak ve özgürlüklerin kamu düzeni ve güvenliğine tehdit oluşturacak şekilde istismarına müsamaha gösterilemeyeceğini bir kez daha ortaya koymuştur.''

BENZERİ GİRİŞİMLER ENGELLENMELİ

''Temyiz sürecinin bu yönde sonuçlanmasının terörle mücadelenin hukuki veçheleri açısından uluslararası toplum için bir emsal teşkil edeceğini umuyoruz. Bu çerçevede, başta Avrupa’da olmak üzere PKK terör örgütünün propaganda faaliyetleri çerçevesinde ROJ TV benzeri girişimlerin engellemesi yönünde uluslararası toplum ve medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin duyarlı yaklaşımlarını beklediğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir