taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.575
Euro
7.2626
Altın
1621.88
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.857
Bitcoin
42433.44
fuzulev

Ruhani'den batılı ülkelere gözdağı

İran Devrimi’nin 35. yıl dönümünde konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Açıkça söylüyorum ki eğer birisi İran’a karşı bir tehdit oluşturma hayali kurarsa, onların yeni bir gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde İran’a karşı askeri bir seçenek olamaz” dedi.


Whatsapp ile paylaş

Ruhani'den batılı ülkelere gözdağı

Ruhani'den batılı ülkelere gözdağı

İran Devrimi’nin 35. yıl dönümünde yüz binlerce kişiye seslenen Ruhani, nükleer müzakereler, ABD ile olan ilişki ve devrime dair önemli açıklamalarda bulundu. Batılı güçlerin İran’a karşı askeri müdahalede bulunma gibi bir yanılgıda bulunmayacağını belirten Ruhani, “İran uluslararası düzenlemeler çerçevesinde adil ve yapıcı müzakerelerde kararlıdır. Umarız diğer taraflar da bu şekilde istekli olur” şeklinde konuştu.

''DEVRİMİMİZ POPÜLER BİR HAREKETTİ''

İran’a karşı müdahalede bulunabilecek güçlere karşı gözdağı vermeyi de ihmal etmeyen Ruhani, “Açıkça söylüyorum ki eğer birisi İran’a karşı bir tehdit oluşturma hayali kurarsa, onların yeni bir gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde İran’a karşı askeri bir seçenek olamaz” dedi. Ruhani ayrıca batılı yetkililerin çabalarının boşa çıkması durumunda her zaman nükleer faaliyetlere karşı askeri bir seçenek düşüneceklerini belirtti. Ne ABD’nin ne de İsrail’in Tahran’ın barışçıl amaçlarla nükleer silah geliştirmesine engel olamayacağını da kaydeden Ruhani, şah dönemini eleştirerek,  “Devrimimiz darbe ile kurulan rejime, ülkemizdeki ABD müdahalesine ve diktatörlüğe karşı popüler bir hareketti” şeklinde konuştu.

BATILI ÜLKELERE GÖZDAĞI

İran’a uygulanan ekonomik yaptırımlar hakkında da konuşan Ruhani, yaptırımları “acımasız, yasadışı ve yanlış” olarak adlandırdı. Bölge ülkelerinin İran’dan korkmaması gerektiğini ifade eden Ruhani, İran’ın 2 tane yerli yapımı füze denemesinde bulunduğunda da belirten önümüzdeki günlerde gerçekleşecek nükleer program görüşmeleri öncesi batılı ülkelere gözdağı verdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir