taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.731
Euro
7.2665
Altın
1620.52
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.375
Bitcoin
45311.7

Ruhani'nin Türkiye ziyareti bir kez daha ertelendi

17 Aralık'ta Türkiye'ye gelmesi beklenirken ziyaretini erteleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara'nın ziyaret talebini bir kez daha erteledi.


Whatsapp ile paylaş

Ruhani'nin Türkiye ziyareti bir kez daha ertelendi

Ruhani'nin Türkiye ziyareti bir kez daha ertelendi

Göreve geldiği ilk günden bu yana İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi ağırlamak isteyen Ankara'ya Tahran'dan yine kötü haber geldi. Ankara'nın ziyaret için sunduğu 20-21 Şubat tarihlerinde ziyaret talebine İran, 'program yoğunluğu' nedeniyle 'daha sonra' karşılığını verdi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Ankara ziyareti de gündemden düştü.

DAVUTOĞLU DUYURMUŞTU

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ilk olarak Ruhani'nin 17 Aralık'ta Şeb-i Aruz törenleri için Türkiye'ye geleceğini duyurmuştu. Ruhani'nin bu ziyareti gerçekleşmezken, bu defa Davutoğlu, önce Tayyip Erdoğan'ın Tahran'ı ziyaret edeceğini, ardından da Ruhani'nin geleceğini açıkladı.

ERDOĞAN GİTTİ ANCAK KARŞILIK GELMEDİ

Erdoğan, Tahran'ı ziyaret etti ve Ankara, ziyaret tarihinin gecikmeksizin belli olması için İran'a gün önerisini sundu. Ancak Ankara'nın 20-21 Şubat'ta Ruhani'yi ağırlama talebine İran'dan yine aynı karşılık geldi ve Ruhani'nin programının yoğunluğu nedeniyle bir başka tarihin önerilmesi istendi. Ruhani'nin ziyareti sırasında hükümet, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni de harekete geçirmek ve ortak Bakanlar Kurulu yapılmasını istiyor. Ancak Erdoğan'ın ziyaretinden önce hazır olduğu açıklanan bu mutabakat için sadece Konsey'in kurulmasına yönelik bildiriye imza atılmıştı.

ZİYARETLER SONUÇ VERMEDİ

Maliki'nin, Ankara'yı ziyaret etmesi ve Bağdat ile barış sağlanması için Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Bağdat'a yaptığı ziyaretler de sonuç vermedi.

DAVUTOĞLU: BU GEZİ GÜNDEMDEN DÜŞTÜ

Ziyaretin artık gündemden düştüğünü Davutoğlu, "Bu gezi gündemden düştü. Seçim ortamında bu krizin işareti olarak görülmez" diyerek bizzat açıkladı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir