taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.09125
1221.4505
93616.45
209.498

Rusya’dan ikinci sınır ihlali

Suriye'de hava operasyonlarını devam ettiren Rusya'nın Türk hava sahasını iki kez ihlal ettiği ortaya çıktı.

06.10.2015 - 12:21..

w

Suriye’de hava operasyonlarını sürdüren Rusya’ya ait savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi Türkiye ve NATO tarafından kınandı. İki Rus uçağının Türk hava sahasını cumartesi ve pazar günü olmak üzere iki kez ihlal ettiği ortaya çıktı.

Bunun üzerine Rusya’nın Ankara Büyükelçisi tekrar Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Rusya daha önce navigasyon hatası olarak açıkladığı cumartesi günkü ihlalin kötü hava koşullarından kaynaklandığı iddia etti.

SINIR İHLALİ TEHLİKELİ VE SORUMSUZCA

Pazar günü yaşanan ihlalle ilgili Rusya’dan henüz açıklama gelmedi. Brüksel’deki NATO büyükelçileri acil toplantısının ardından yapılan açıklamada, Rusya’nın sınır ihlali “son derece tehlikeli ve sorumsuzca” olarak nitelendirildi.

Bu arada Brüksel’de AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye krizini çözmek için atılması gereken adımların arasında uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi olduğunu ifade etti.

SINIR İHLALİ PROVAKASYON OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Rusya’nın sınır ihlaline bir tepki de Amerika Birleşik Devletlerinden geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry “Türkiye Rus uçağını düşürebilirdi, Bu bizim daha önceden uyardığımız konulardan biri” yorumunu yaptı. Beyaz Saray sınır ihlalini provokasyon olarak nitelendirdi. Öte yandan, Moskova’nın Suriye’ye ‘gönüllü’ asker yollamayı planladığı öne sürüldü.

New York Times’ın haberine göre, Rusya Kırım yarımadasının ilhakında uyguladığı stratejiye benzer bir planı değerlendiriyor. Haberde ABD’li yetkililere göre Suriye topraklarında 600 kadar Rus askeri personelin olduğunu kaydedildi. Rusya’ya ait Lazkiye hava üssünde ise 2 bin kadar personel gözlemlendiği belirtiliyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)