taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6483
Euro
7.2664
Altın
1593.01
Borsa
89100.61
Gram Altın
341.198
Bitcoin
41889.48

Sağlık Bakanlığı'ndan kürtaj açıklaması

Sağlık Bakanlığı, "Kürtaj olmak isteyen kadınlara hastanenin yanıtı: Senin bedenin benim kararım" başlıklı haber üzerine yazılı açıklama yaptı.


Whatsapp ile paylaş

Sağlık Bakanlığı'ndan kürtaj açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan kürtaj açıklaması

Sağlık Bakanlığı, tüm hastanelerde 10 haftaya kadar gebeliklerde kürtajın ailenin isteği ve sağlık durumu gözetilerek yapıldığını, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca yasal süre içinde kürtaj yapmadığı iddia edilen hastanelerle ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yukarıda belirtilen mevzuat kapsamında yer alan hükümler çerçevesinde tüm hastanelerimizde 10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj ailenin isteği ve sağlık durumu gözetilerek yapılmaktadır. Haberde yer alan 'yasaya göre 10 haftaya kadar eş rızası aranmadan kadının kürtaj hakkı var' ifadesi doğru değildir. 1983 yılından beri yürürlükte olan 2827 Sayılı Nüfus Planlaması Hakkında Kanunun 6. Maddesi 'Gebeliğin Sona Erdirilmesinde İzin' hususunu düzenlemektedir. Bu maddeye göre kadın evli ise eşin rızası da aranmaktadır."

Açıklamada, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun, haberde yasal süre içinde kürtaj yapmadığı iddia edilen hastanelerle ilgili inceleme başlattığı bildirildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir