Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.565
-0.63%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  3 günlük bebek sağlığına kavuştu

  Denizli'de 3 günlük bebeğin ana vücut atardamarı ve akciğer atardamarı ters, ana aort damarında gelişme geriliği var.
  • 11.07.2013 - 14:46
  3 günlük bebek sağlığına kavuştu

  3 günlük bebek sağlığına kavuştu #1

  Denizli'de ana vücut atardamarı ve akciğer atardamarı ters, ana aort damarında gelişme geriliği ve kalbinde delik olan 3 günlük bebek, ameliyat ile sağlığına kavuşturuldu.

  Eşi Ercan Mendeş ile hamileliği sırasında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi'ne kontrol için başvuran Filiz Mendeş'in karnındaki bebeğin ana vücut atardamarı ve akciğer atardamarının ters olduğu, ana aort damarında gelişme geriliği ve kalbinde delik bulunduğu belirlendi.

  AİLEYE BEBEĞİN YAŞAMASI ZOR DEDİLER

  PAÜ Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Doğan, Mendeş çiftine bebeklerinin doğumdan sonra hayatta kalması için büyük ve çok riskli ameliyatlar geçirmesi gerektiğini, gebeliğin kürtaj ile sonlandırılabileceğini söyledi. Ailenin kürtajı kabul etmemesi üzerine doğum sonrası ameliyat edilmesi kararlaştırıldı.

  Bir ay önce özel bir hastanede bebekleri dünyaya gelen çiftin tekrar PAÜ Tıp Fakültesi'ne başvurması üzerine Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Emrecan, Ali Umut Mendeş adı verilen 3 günlük bebeğin ameliyatına karar verdi.

  Emrecan, küçük bebeğin zor ve uzun bir ameliyattan geçeceğini, bebeğin yaşama ihtimalinin az olduğunu aileye bildirdi. Ailenin ameliyatı kabul etmesi üzerine üç günlük bebek, ameliyata alındı.

  Bebek Mendeş'in gelişmemiş ana aort damarı ve beyne dağıtım yapan damarı yaklaşık 5 saat süren bir ameliyatla genişletildi. Ters olan ana vücut atardamarı ile akciğer atardamarının yerleri normal pozisyonuna getirildi ve kalbindeki delik yama ile kapatıldı.

  Ameliyattan sonra Yenidoğan Yoğun Bakıma alınan ve dört haftadır Prof. Dr. Hacer Ergin ve Doç. Dr. Özmert Özdemir tarafından kontrol altında tutulan Ali Umut Mendeş'in ileriki günlerde taburcu edilmesi bekleniyor.

  Anne Filiz Mendeş de bebeği sağlığına kavuştuğu için çok güzel duygular hissetiğini ifade ederek,

  "Ben sabırla bekledim. Umudumu hiç kaybetmedim. Hangi doktora gittiysek bebeğimin yaşamayacağını söylediler. Bizim için mucize bir kurtuluş oldu. Tüm doktorlara minnettarım, çok teşekkür ediyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir