Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
342.582
2.15%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C
  4. yüz naklinden ilk fotoğraf

  4. yüz naklinden ilk fotoğraf

  Türkiye’de 4. yüz nakli olan Turan Çolak, ameliyattan üç gün sonra görüntülendi.
  • 18.05.2012 - 16:42

  Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'dan alınan yüz, 15 Mayıs'ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledilmişti. Turan Çolak'ın yeni yüzüyle ilk fotoğrafı medyaya verildi.

  4. yüz naklinden ilk fotoğraf #1

  YÜZ NAKLİNDEN ÖNCE BÖYLE GÖRÜNÜYORDU

  ANLAŞILIR ŞEKİLDE KONUŞABİLİYOR

  Turan Çolak'ın durumuyla ilgili açıklama yapan Hastane Başhekimi Doç.Dr. Abdullah Erdoğan, "Hastanın genel durumu iyi ve uyanık. Sistem bulguları doğal. Hasta doktorlarıyla iletişim kurabiliyor, anlaşılır şekilde konuşabiliyor ve uyumlu şekilde komutlara cevap verebiliyor" dedi.

  GÖZYAŞI KANALLARI DAHİ NAKLEDİLDİ

  Ameliyat ile ilgili daha önce bilgi veren Prof. Dr. Özkan: "Bu tam yüz nakli, biraz da tam yüz naklini aşmış bir ameliyat oldu. Ama özünde tam yüz nakli. Kısmi nakilleri küçümsemek için değil, kısmi nakillerde o hasta için çok değerlidir, ama bu hastanın ihtiyacı olan herşey yapıldı. Hiçbir basamağında eksik kalmadı. Tüm işlemleri yaptık. Tüm yüz derisi, kasları, göz kapakları, gözyaşı kanalı, bunların hepsi küçük gibi görünen ama önemli faaliyetlerdir. Zor ameliyatlar, detaylardır. Saçlı derisi, kulağı hastaya başarılı bir şekide nakledildi." dedi.

  ÖZEL İZİNLE İLK FOTOĞRAF

  Transfer edilen dokular ve tüm bölgelerin sağlıklı ve sorunsuz olduğunu aktaran Doç.Dr. Erdoğan, "Kamuoyundan gelen yoğun merak ve istek üzerine hastanın kendisinden ve yakınlarından alınan izinle ameliyat sonrası ilk fotoğrafı Akdeniz Üniversitesi idaresi tarafından basınla paylaşıldı" diye konuştu.

  İzmir'in Ödemiş ilçesinde yaşayan Turan Çolak'ın yüzü ve 3.5 yaşındayken ocağa düşmesi sonucu yanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir