5 yılda 100.000 kişinin tansiyonunu ölçtüler

5 yılda 100.000 kişinin tansiyonunu ölçtüler

''Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz'' kampanyası kapsamında il il dolaşarak 5 yılda 100 bin kişinin tansiyonunu ölçen sağlık tırındaki yetkililer, yüksek tansiyona neden olan tuz tüketiminin azaltılması konusunda uyarıda bulunuyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nce 5 yıl önce başlatılan kampanyanın bu yılki ayağında sağlık tırı Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Sakarya'nın ardından Düzce'ye ulaştı. Dernek üyeleri, Düzceli vatandaşları yüksek tansiyonunun zararları konusunda uyararak, tansiyon ölçümü yaptı.

5 YILDA 100.000'DEN FAZLA KİŞİNİN TANSİYONUNU ÖLÇTÜLER

Proje Koordinatörü Murat Vert, AA muhabirine, projenin 5. yılında 100.000'den fazla kişinin tansiyonunu ölçtüklerini belirterek, tansiyon konusunda bilgi verdiklerini söyledi.

Derneğin yaptığı araştırmalara göre, hipertansiyonun dünyada ve Türkiye'de en önemli ölüm nedeni olduğunun belirlendiğini anlatan Vert, ''Türkiye'de tansiyon kontrol altına alınabilirse, her yıl 100 bin kişinin hayatını kurtarırız. Bu da bu projenin çok önemli olduğunu gösteriyor'' diye konuştu.

TÜRKİYE'DE TANSİYON ÇOK CİDDİ SORUN

Hedeflerinin, ''hipertansiyon prevalansını (belirli bir dönemdeki olgu sayısı) azaltmak ve halkı hipertansiyon konusunda bilinçlendirmek'' olduğunu vurgulayan Vert, ''Türkiye'de tansiyon çok ciddi bir sorun. Çünkü Türkiye'de çok ciddi tuz tüketimi var. Derneğimizin yaptığı araştırmaya göre, günlük 18 gram tuz tüketiyoruz. Tuz da hipertansiyonun önemli faktörlerinden bir tanesi. Normalde olması gereken tuz tüketimi maksimum 6 gram. Hipertansiyon hastalarının tüketmesi gereken tuz miktarı ise maksimum 3 gram. Bu nedenle tuz oranını toplum olarak azaltmamız gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de erişkinlerin yüzde 30'undan fazlasının bugüne kadar hiç tansiyonunu ölçtürmediğine dikkati çeken Vert, amaçlarının tansiyon ölçtürmeyen birey sayısını azaltmak olduğunu kaydetti.

Türk toplumunun tansiyon konusunda duyarsız davrandığını vurgulayan Vert, ''Tansiyon, kendisini belli etmeyen bir hastalık olduğu için vatandaşlarımız farkına varmıyor. Bunun farkına varmanın tek yolu da tansiyonu düzenli olarak ölçmektir'' dedi.

Vert, kampanya kapsamında Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Sakarya'yı dolaştıklarını sözlerine ekledi.