Afgan hekimler Malatya'da eğitilecek

Afgan hekimler Malatya'da eğitilecek

Afganistan Sağlık Bakanlığı ile İnönü Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, Afgan hekim ve sağlık çalışanları Malatya'da eğitim alacak.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk etapta 13'ü hekim, 36'sı sağlık çalışanı olmak üzere toplam 49 Afgan sağlık personelinin üniversitelerine geleceğini belirtti.

Afgan sağlık çalışanları ve hekimlerinin Turgut Özal Tıp Merkezi ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde acil tıp, yoğun bakım ve anestezi eğitimi alacaklarını ifade eden Kızılay, hekim ve sağlık çalışanlarının barınma ve yemeklerini de kendilerinin karşılayacağını açıkladı.

Prof. Dr. Kızılay, Afganistan gibi Türkiye için kardeş bir ülkenin sağlık eğitimine katkıda bulunmalarının Türkiye açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, ''Bu eğitimler, uluslararası düzeyde eğitim veren, sağlık eğitimi ihraç eden fakülte ve üniversite olduğumuzun en somut göstergesi'' dedi.

Eğitimler kapsamında Malatya'ya gelecek hemşirelerle anestezi teknisyenlerinin 3'er ay, pratisyen hekim ve cerrahların da 6 ay ila bir yıl arasında eğitim alacaklarını belirten Kızılay, devam eden süreçte de tıbbın bütün dallarında eğitim almak üzere Afgan hekimlerin üniversitelerine geleceğini bildirdi.

Afganlıların eğitimler sayesinde ülkelerindeki yoğun bakım ve acil hizmetlerini, anestezi alanındaki çalışmalarını daha da geliştirebileceklerini vurgulayan Kızılay, ayrıca hekimlerin ileri ameliyat uygulamalarını ülkelerindeki diğer meslektaşlarına aktarabileceklerini kaydetti.

KUZEY IRAK'TAN DA TALEP VAR

Tıp alanında asistan yetiştirme konusunda fakülte olarak önemli bir birikime sahip olduklarını dile getiren Kızılay, uluslararası alanda farklı ülkelerdeki hekimlere eğitim verebilecek noktaya ulaştıklarını söyledi.

Kızılay, Afganistan dışında, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası aracılığıyla Kuzey Irak'tan da kendilerine aynı yönde bir talep geldiğini hatırlatarak, geçen yıl da Azerbaycan'dan bir grup hekimin karaciğer nakilleri konusunda eğitim aldığını söyledi. Kızılay, ''Sağlık eğitimi ihracatına açığız. Talep eden ülkelere eğitim hizmeti vereceğiz'' dedi.

Fakültelerinin 25 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, 1992 yılında İngilizce Tıp Eğitimi vermeye başladığını anlatan Kızılay, ancak fakültelerinde tam anlamda İngilizce eğitimin verilemediğini bildirdi.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, geçen hafta YÖK'ün kararıyla Türkçe Tıp Bölümünü açtıklarını, yeni dönemde Türkçe Tıp bölümünde 110, İngilizce Tıp bölümünde de 40 öğrencinin alınacağını açıkladı. Kızılay, öğrenci düzeyinde de çok önemli bir yabancı kontenjanı açılacağını sözlerine ekledi.