Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.471
-1.62%
22ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 22 C

  Akşamüzeri yapılan spor daha faydalı

  Sabah kalıp sporumu yaparım mantığı kalkıyor!
  • 20.11.2013 - 04:30
  Akşamüzeri yapılan spor daha faydalı

  Akşamüzeri yapılan spor daha faydalı #1

  Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nezihi Küçükarslan yaptığı açıklamada, sabah sporundan kaçınılması ve bunun yerine akşam saatlerinde spor yapılması gerektiğini söyledi. Bilinçsiz bir şekilde sabah uyanır uyanmaz "sporumu yaparım, koşarım, ondan sonra da duşumu alırım işime giderim" mantığı içerisinde pek çok insan var.

  Sabah insan vücudunun uyandığı saatlerde adrenalin gibi vücut aktivitesi uyanıklığını yüksek düzeyde tutan, aynı zamanda damar duvarı gerginliğini ayarlayan pek çok biyolojik mekanizmaların en aktif saatidir. Dolayısıyla sabah saatlerinde yapılan sporlardan sonra kalp krizlerinin daha sıklıkla görüyoruz. Kan tansiyonu regülasyonunu ve vücudun fiziki kondisyonunu sağlamakla birlikte kilolarımızı kontrol etmek açısından akşamüzerlerinde spor yapılmasını tavsiye ediyorum. Gün içerisindeki olan aktivitelerde ise regülasyon gerçekleşmekte bu regülasyonun insan vücuduna yansıması ise saat 14.00'dan sonra dönemler içerisine olmaktadır.

  Herkes yaşına uygun olan sporu yapmalı

  Sporun önemli olduğunu ancak herkesin yaşına uygun olan sporu yapması gerektiğini vurgulayan Küçükarslan, "Kişinin yaş faktörüyle hormonal düzeydeki dengesizlikler biyokimyasal düzeyindeki dengesizlikler birbirinden farklıdır. Olgunluk yaşında ve gençken gösterilen reaksiyon nasıl farklıysa vücut hormonal olarak da bunlara o şeklide cevap vermektedir" ifadelerini kullandı.

  Küçükarslan, 40 yaş üzeri kişilerin dış etkenlerle salgılanan hormon düzeyleri farklı olduğuna dikkati çekerek, "Aynı şekilde sabah erken saatlerde veya günün farklı saatlerinde salgılanan bu koruyucu ve aktive edici biyokimyasal mekanizmaların çalışması farklıdır. Elbette ki gençlerde biraz daha farklıdır. Bunun yanında her yaş gurubu için sporun sabah saatlerinde yapılmasını önermiyoruz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir