Petrol
111.4
1.28%
Euro
16.9311
0.77%
Dolar
15.9536
0.51%
Altın
950.43
0.84%
Borsa
2395
0.94%
Bitcoin
486.023
2.43%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Alzheimer riskini fıstık ezmesi koklayarak ölçün

  Fıstık ezmesi ve mentol ile yapılan koklama testi alzheimer riskini ortaya koyuyor.
  • 09.11.2013 - 11:05
  Alzheimer riskini fıstık ezmesi koklayarak ölçün

  Alzheimer riskini fıstık ezmesi koklayarak ölçün #1

  Alzheimer olup olmadığınızı anlamak için bir çay kaşığı fıstık ezmesi yeterli. Bilim adamları, koku testi ile alzheimer riskinin tespit edilebileceğini açıkladı. Bu testi mentol, fıstık ve sabun ile yapmak mümkün. ABD'nin Florida Üniversitesi McKnight Beyin Enstitüsü Koku ve Tat için Merkezi'ndeki araştırmacılar; hastalığın erken dönemlerinde insanların sol burun deliğinden koku alamayınca alzheimer'a yakalanma risklerinin arttığını açıkladı. Zira koku alma merkezi bozulması alzheimer işareti.

  ÖNCE SOL HEMİSFER ETKİLENİR

  Fıstık ezmesinin keskin kokusu nedeniyle bu test için en ideal madde olduğu ifade ediliyor. Yapılan testlerde alzheimer hastalarının burnun sol tarafında yapılan 20 santim testinde kokuyu alamadıkları görüldü. Araştırmacılar bu durumu "Alzheimer hastalığında ilk etkilenen sol hemisferdir. Daha büyük bir dejenerasyon gösterir" diyerek açıkladı.

  KOKLAMA EKSİKLİĞİ BEYİN HASARI SONUCU

  Doç. Dr. Serdar DAĞ (nörolog): Koklamadaki eksiklik beyin hasarından kaynaklıdır. Demans yani bunama beyin hasarı ile oluşan bir hastalıktır. Alzheimer demansın bir türüdür ve beyin hücrelerinde henüz tam bilinmeyen sebeplerden dolayı ilerleyici ve kalıcı hasar oluşur. Bu hasarlı dokuların içinde koku algılamasına yardımcı hücreler de vardır ve o hücreler de zarar görür.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir