Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.291
-0.06%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Ankara'da bir Angelina Jolie

  44 yaşındaki Şengül Bel, ailesindeki 4 kişi kanser olunca göğüslerini aldırdığını söyledi.
  • 23.05.2013 - 08:19
  Ankara'da bir Angelina Jolie

  Ankara da bir Angelina Jolie #1

  Ankaralı Şengül Bel, 4 akrabası göğüs kanseri olunca genetik test dahi yaptırmadan göğüslerini aldırmış. Bel, "Angeline Jolie, kararımın ne kadar doğru olduğunun kanıtı" diyor.

  'MEMENİN NE ÖNEMİ VAR'

  Bu gelişmeler üzerine Bel, hiç düşünmeden Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Gündüz Tunç'un kapısını çaldı. Testler yapıldı. Bel'in de kanser olma ihtimali yüksek çıktı. Bunun üzerine göğüsleri alındı. Bel, kararın öyküsünü şöyle anlattı: "Kanserle yaşamayan kanserin ne olduğunu bilemez. Kemoterapiyi düşününce memenin ne önemi var. Bu riskle yaşayamazdım. Bence böyle riski olan herkes aldırmalı."

  RİSK YÜZDE 5'E İNDİ

  Şengül Bel'in ameliyatını yapan Doktor Gündüz Tunç, şunları söyledi: "Şengül hanımın anne tarafında 4 meme kanseri vakası vardı. Üstelik memesinde tehlikeli kitleler tespit ettik. Kanser olma ihtimali çok yüksekti. BRCA1 genetik kanser testini yaptırmadan hastamız meme boşaltma ameliyatına karar verdi. Kanser riskini yüzde 5'e indirdi. Operasyonda deri ve meme ucu korunarak memenin içi boşaltılıyor. Daha sonra plastik cerrahlar silikon protezler takıyor."

  "KANSER OLMAKTANSA 100 KERE MEMELERİMİ ALDIRIRIM"

  Doğru bir karar aldığını belirten Bel, "Annem, ablam ve diğer kuzenim kanser olduktan sonra memeleri alındı. Kanser tedavisi gördüler. Sürekli ilaçlar, kemoterapi, radyoterapi, ağrılar, acılar ve psikolojik travma... Kanser olmaktansa yüz kere mememi aldırırım" dedi.

  SGK KARŞILIYOR

  Özellikle anne tarafından kanser hastası olan kişilerin mutlaka test yaptırması gerekiyor. Zira BRCA1 testi, söz konusu kişinin kansere yakalanma riskini gözler önüne seriyor. Bu testin fiyatı, genetik laboratuarı olan hastanelerde yaklaşık 5 bin TL. Ancak BRCA1 genetik tarama testi SGK tarafından da karşılanıyor.


  Görüş Bildir