Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Aspirinle ilgili ezber bozan rapor

  Doktorlara, kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı inme vakalarında aspirin vermeleri tavsiye ediliyordu.
  • 10.06.2014 - 17:15
  Aspirinle ilgili ezber bozan rapor

  Aspirinle ilgili ezber bozan rapor #1

  Doktorlara inme riskini artıran kalp rahatsızlıkları için hastalarına düzenli olarak aspirin vermemeleri söylendi.

  İngiltere'de Institute of Health and Care Excellence (NICE) bu ay sonunda yürürlüğe girecek ve doktorlara tavsiye niteliğinde bir rapor hazırladı.

  Rapor, kalp hastalıklarına bağlı ritim bozukluğu olarak bilinen atrium kasılması hastaları için ''Warfarin'' ve benzer kan seyreltici ilaçların verilmesini tavsiye etti.

  İNME RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN ASPRİN ÖNERİLİYORDU

  İngiliz Kalp Vakfı'na göre, tavsiye şimdiden birçok doktor tarafından uygulanmaya başlandı. Atrium kasılması, kalbin normal fonksiyonlarında çalışmasını engelleyip kan pıhtılaşmasına ve sonrasında inme riskinin artmasına neden olan, çok sık rastlanan bir kalp rahatsızlığı. Bu hastalığın yarattığı inme riskini azaltmak için aspirin yıllardır doktorlar tarafından öneriliyordu. Fakat aspirinin diğer ilaçlara kıyasla etkisinin çok daha az olduğu ortaya çıktı.

  NICE'ın İngiltere için hazırladığı rapora göre, günlük olarak alınan aspirinler bazı hastalar için faydalı ancak hastaların büyük çoğunluğu için bu geçerli değil ve alternatif ilaçlar verilmeli.

  NICE'ın aspirine karşı tavsiye ettiği ilaçlar ise Warfarin ve yeni bir tip oral antikoagülan oldu.

  İngiliz Kalp Vakfı Tıbbi Direktörü Profesör Peter Weissberg, eğer erken teşhis edilmeyip kan pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlar verilmezse atrium kasılmasının inmelerin oluşmasında yüksek bir rol oynacağını söyledi.

  Weissberg NICE tarafından önerilen Warfarin ve yeni tip oral antikoagülan ilaçlarının inmeleri önlemekte aspirinden daha etkili olduğunu da öne sürdü.

  DOKTORA BAŞVURUN

  Weissberg aspirinin yine de önemli bir ilaç olarak değerini koruduğunu belirterek, "Aspirin kullanmaya devam eden hastalar, ilacı bırakmak veya değiştirmek konusunda doktorlarına başvurmalı" dedi.

  Cardiff Üniversitesi Profesörü Peter Elwood da, aspirin kullanımının doktorlara danışılmadan bir anda bırakılmasının sakıncalı olabileceğini söyledi.

  Görüş Bildir