Euro
9.7133
-0.03%
Dolar
8.1256
-0.29%
Altın
455.76
0.38%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
508.365
3.56%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Bağımlılara sınırsız tedavi hakkı

  SGK, alkol ve uyuşturucu madde batağına düşenleri tedavi etmek için çifte teşvik paketini devreye sokuyor.
  • 05.08.2013 - 09:11
  Bağımlılara sınırsız tedavi hakkı

  Bağımlılara sınırsız tedavi hakkı #1

  Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce alkol ve madde bağımlılığı tedavisi için sağlık kuruluşlarına yaptığı ödeme protokolünü değiştirdi. Yeni süreçte kanser ve organ nakli hastalarında olduğu gibi hizmet başı ödeme modeline geçildi.

  AMATEM'LER DIŞINDA DA TEDAVİ OLACAK

  Bugüne kadar maliyeti sınırlı ölçüde karşılanan bağımlının tedavisinde ne kadar masraf çıkarsa hepsi ödenecek. Bu durum sayıları yetersiz olan AMATEM'lerin (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezleri) dışında kamu ve özel hastanelerin de bağımlılıkla mücadeleye katılmasını sağlayacak.

  ÖMÜR BOYU TAKİP YAPILACAK

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığı Bağımlılık Yönetmeliği'nde de sona yaklaşıldı. Yönetmelikle AMATEM'lerde mevcut bir aylık arındırma ve ilaç tedavisine ek olarak 15 ay devam edecek sosyal rehabilitasyon ve ömür boyu takip yapılacak. Söz konusu hamlelerle hastanelere, "Yeter ki bağımlıyı kurtarın, tüm tedavi masrafları ödenecek" mesajı veriliyor. Türkiye'de bir yılda 200 binden fazla kişi AMATEM'lere bağımlılık tedavisi için başvuru yapıyor.

  ÖZEL HASTANELER HER BAĞIMLI İÇİN DEVLETTEN ÖDEME ALACAK

  Özellikle alkol ve madde bağımlılarının tedavilerinde hizmet başı ödeme sisteminin getirilmesi 2. ve 3. basamak özel ve kamu hastanelerinin bu hastalara daha çok yönelmesini sağlayacak. Mevcut durumda bağımlıların tedavileri 2 özel ve 22 AMATEM'de yapılmaya çalışılıyor. Tedavi sürecinin meşakkatli, maddi gelirinin az olmasından dolayı kamu, üniversite ve özel hastaneler bağımlılık tedavisini çok fazla tercih etmiyor. Yeni süreçte hastaneler kendilerine gelecek her bağımlı için yapacağı tüm test, tahlil, ilaç tedavisi gibi uygulamaları ayrı ayrı faturalandırabilecek. Bu da hastanelerin hastaları kabul etmelerini ve bunlar için yatırım yapmalarını kolaylaştıracak. Devlet özellikle bu hastaların tedavilerine başlamama ve başladıkları tedavileri yarıda bırakma gibi problemlerini ortadan kaldırmak istiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir