Petrol
98.31
0.93%
Euro
18.5807
0.90%
Dolar
17.9574
0.49%
Altın
1.035
0.55%
Borsa
2864
1.22%
Bitcoin
440.757
2.20%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Bu hastalık düğme iliklemeyi bile zorlaştırıyor

  Hareketleriniz azalıyor ve güçsüzleşiyorsa, oturduğunuz yerden kalkmakta zorluk çekiyorsanız dikkat!
  • 12.04.2014 - 17:42
  Bu hastalık düğme iliklemeyi bile zorlaştırıyor

  Bu hastalık düğme iliklemeyi bile zorlaştırıyor #1

  Toplumda binde 2-3 oranında görülen Parkinsona 55 yaş üzerinde %1 oranında rastlanıyor. Hastaların %5'inde ise bu hastalık 40 yaşından önce başlıyor. İstanbul Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Altındağ, "Parkinson, hareketlerin azalması, güçleşmesi, yavaşlaması ve kas sertliğinin artmasıyla karakterize hareket bozukluğu hastalığıdır. Bu klinik bulgular vücudun bir tarafında başlayıp, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyerek vücudun karşı tarafına yayılıyor. Ayrıca istirahat halinde ortaya çıkan, tutulan tarafın hareketiye geçici de olsa kaybolan, yavaş hızda bir el titremesi de görülüyor. Bu titreme sıklıkla baş parmak ve işaret parmağının birbirlerine ritmik sürtmesi olarak ortaya çıkıyor ve bu özelliğiyle 'para sayma titremesi' olarak adlandırılıyor" dedi.

  AMELİYATLA KURTULMAK MÜMKÜN

  Parkinson hastalığı kural olarak yavaş ilerliyor. Beyinde dopamin maddesinin eksikliğine bağlı geliştiği düşünülen bu hastalıktaki ilaç tedavisi dopamin sağlıyor. Son yıllarda Parkinson hastalığında cerrahi tedavi tekrar popülarite kazandı. Hastanın ön plandaki yakınmasına göre seçilen beynin hedef bölgelerine yerleştirilen beyin pili en sık yapılan cerrahi tedaviler arasında yer alıyor.

  DÜĞME BİLE İLİKLEYEMİYOR

  Hastalar yazılarının değişip, küçüldüğünü, düğme iliklemek ve açmak gibi ince işlerde ve gece yatakta dönmekte zorluk çektiklerini ifade ediyorlar. Oturdukları yerden kalkmada ve yürümeyi başlatmakta zorluk, küçük adımlarla yavaş ve gövdesi öne doğru eğik yürüme, otururken veya ayakta hafif itilmeler ve tökezlemeler sonucunda öne, yana veya arkaya düşmeler sık görülüyor. Hasta yakınları hastanın yüzünün donuklaştığını, sesin hafif çıktığını, konuşmanın anlaşılmasının güçleştiğini bildiriyor. Hastalığın başlangıcında omuz, sırt ve kol ağrıları da sıklaşıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir