Petrol
99.92
2.59%
Euro
18.5295
0.62%
Dolar
17.9473
0.44%
Altın
1.032
0.27%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
435.801
1.59%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Bulimia dişlere de zarar veriyor

  Psikolojik kökenli bir yeme bozukluğu olan Bulimia, tüm bedene olduğu gibi dişlere de zarar veriyor.
  • 25.04.2014 - 17:29
  Bulimia dişlere de zarar veriyor

  Bulimia dişlere de zarar veriyor #1

  Kişinin kilo algısında ciddi bozulmalarla kendini gösteren bu hastalık, gereğinden fazla zayıflansa dahi kişiyi hala verilmesi gereken kilolar olduğu konusunda saplantılı düşüncelere sürüklüyor.

  Bulimia hastalığında kişi hızlı ve kontrolsüz yemek yeme nöbetinden sonra, kalorilerden kurtulmak amacıyla kusarak, kendini pişmanlık dolu bir döngü içerisinde buluyor. Belli zaman sonra kontrolsüz bir şekilde kişi istem dışı kusmaya başlıyor.

  Bu durum, mide ve yemek borusu başta olmak üzere tüm vücudu etkilediği gibi, diş yapısına da büyük zararlar veriyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

  ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR

  Sıfır bedene özenen genç kızlar ve erkekler, estetik kaygıların gölgesinde bazı yanlış eğilimler gösteriyor. Kilo kaybetmek ve güzelleşmek uğruna alınan idrar söktürücüler, yapılan ağır egzersizler, müshil ve diyet hapı kullanımı, kusturucu ve laksatif etkili bitkisel ürünler/çaylar kullanma, yemek sonrası kusma gibi yanlış davranışlar; ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunlardan biri de, Bulimia Nevroza adlı hastalık olarak kendini gösteriyor.

  Bulimia hastalığı; mide rahatsızlıkları, cinsel isteksizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, depresyon, bağırsak problemleri, düzensiz adet görme, kalp atışlarında düzensizlik, kulak altı tükürük bezlerinin büyümesi, boğazda tahriş, el ve ayaklarda ödem, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, kansızlık, kalp krizi ve ölüm riski, pankreasta şişme, baş ağrısı, midede yırtılma, göğüs ağrıları, nefes darlığı, sık sık bademciklerin şişmesi ve diş yapısının bozulması gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

  Bu sorunlardan biri olan, yeme ve konuşma gibi yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştirmemiz açısından büyük bir öneme sahip olan dişlerimize Bulimia'nın verdiği zararlar ise, kısa dönemde diş çürükleri ve hatta diş kayıplarına varan ağır hasarlarla sonuçlanabiliyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, dişlerin yaşamımızdaki önemine dikkat çekerek, bu gibi dişe doğrudan zarar veren hastalıklara en kısa zamanda müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyor.

  SAĞLIKLI DİŞLERDEN MAHRUM BIRAKIYOR

  Bulimia hastaları ilk problemi, kusmanın bir sonucu olarak, tükürük salgısı azalmasıyla yaşıyor. Sonraki süreçte ise, sürekli kusmanın boğazda neden olduğu tahriş ortaya çıkıyor ve asit nedeniyle dişlerde mine tahribatına bağlı erozyonlar baş gösteriyor. Ağız içi yaralar da, işin ağrılı ve sıkıntılı bir diğer boyutu olarak dikkat çekiyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, Bulimia hastalığı konusunda önemli bir noktaya dikkat çekiyor:

  "Yeme, konuşma ve dolayısıyla da yaşamsal faaliyetlerimiz sürdürebilmemiz için sağlıklı dişlere sahip olmalıyız. Bu anlamda, Bulimia gibi dişlerimize ciddi hasarlar verebilecek bir sağlık sorunu söz konusu ise, acilen uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Aksi halde, başlarda asit erozyonu ve diş çürükleriyle başlayan diş sağlığındaki bozulmalar daha ciddi bir klinik tablo çizecektir."

  Dişlerimizin sağlığının, vücudumuzun diğer organ ve işlevlerini de doğrudan etkileyeceğini belirten Kışlaoğlu; dişlerimizde yaşanan problemlerin, diğer hastalıklara da davetiye çıkaracağını belirtiyor. Bir tek çürük diş bile, ağız mukozası aracılığı ile vücudun diğer organlarına salgılarla ulaşarak, bozukluklara yol açabiliyor. Bu açıdan bakıldığında, Bulimia hastalığının yol açacağı diş kayıpları çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Bu kayıpları azaltmaya ve kişinin öz güvenini tazelemeye yönelik olarak minesi erozyona uğramış dişlere, estetik veneer veya dolgu restorasyonları yapılabiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir