Petrol
83.01
-2.99%
Euro
19.5595
-0.36%
Dolar
18.6371
0.01%
Altın
1.059
-1.65%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
320.673
-0.97%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Burundan aldığınız nefes size yetmiyorsa dikkat

  Eğer burundan aldığınız nefes size yetmiyorsa, kulak burun boğaz sağlığınız ile ilgili bir sorununuz olabilir.
  • 18.09.2013 - 10:48
  Burundan aldığınız nefes size yetmiyorsa dikkat

  Burundan aldığınız nefes size yetmiyorsa dikkat #1

  Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Kemal Demir, boğaz ağrılarının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

  AĞIZ SOLUNUMU HASTA EDİYOR

  Sağlıklı bir yaşam için öncelikle nefesin burundan alınması gerektiği bilinmelidir. Ancak burunlarındaki hava akımı yapısal ya da işlevsel bozukluklardan ötürü yetersiz olan insanlar, farkında olmadan ağız solunumu yapmaktadırlar. Bu durum da, boğaz rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır. "Boğaz" adı verilen bölge, burun boşluğumuzun devamı olan geniz bölgemizle gırtlak arasında yer alıp, bu iki boşluğu birleştiren dik yerleşimli bir köprüdür. Ayrıca ağız boşluğumuzun devamı da boğaza açıldığı için üçlü bir kavşak gibidir. Kaslarla çevrili bir yapıya sahiptir. Bu kaslar yutkunurken kasılarak boğazdaki içeriğin aşağı doğru itilmesini ve yutulmasını sağlar. İç yüzeyi ise mukoza dediğimiz özellikli bir örtü dokusuyla kaplıdır.

  ENFEKSİYONUN ŞİDDETİ BOĞAZ AĞRISINI BELİRLER

  Boğazda ağrı hissi iç yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanır. Boğazımızın maruz kaldığı hastalık yapan ya da tahrişe sebep olan etkenler, mukozada şişliğe ve "enflamasyon" adı verilen özel bir duruma yol açar. Bu durum, karşılaşılan olayın şiddetiyle orantılı olarak boğaz ağrısına sebep olur. Bu ağrı sadece yutkunurken ya da konuşurken olabileceği gibi süreklilik de gösterebilir.

  Buna neden olan etkenler şöyle sıralanabilir:

  •Virüs, bakteri ve diğer mikropların neden olduğu yeni ve eski (kalıcılaşmış) enfeksiyonlar
  •Tütün ürünleri
  •Tahriş edici gazlar, dumanlar
  •Aşırı sıcak- soğuk, sert yapılı ya da asitli yiyecek- içecek
  •Sürekli ve dinlenmeden konuşmak
  •Yabancı cisimle zedelenmeler (Ceviz kabuğu v.s...)
  •Su ve sıvı tüketme alışkanlığında eksiklik
  •Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp, verme
  •Mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi

  TUZLU SU İLE GARGARA ANLIK BİR ÇÖZÜMDÜR

  Boğaz ağrılarında esas tedavi şekli, sebep olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Ancak bu süreci atlatırken de kişi ağrıya katlanmak zorunda kalmaması için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak o anlık olarak boğaz ağrılarına İyi gelebilir; ancak boğaz ağrınızın tuzlu su gargarasıyla kesilmesi ya da azalması iyileştiğiniz anlamına gelmez. Boğaz spreyleri doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Boğaz spreylerinin bağımlılık yaratması söz konusu değildir.

  SIK TEKRARLIYORSA İHMAL ETMEYİN

  Boğaz ağrısı en sık üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla karşımıza çıkar. Bunun sıkça yaşanması halinde ise bu sıklığa sebep, yapısal ya da işlevsel bir bozukluk olabilir. Bu araştırılması gereken bir durumdur. Ağrılar süresine, nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hatta boğaz ağrısına sebep olan hastalığınızın hangi aşamasında olduğunuza göre de değişmektedir. Bunun için birkaç saati geçen boğaz ağrıları önemsenmelidir.

  SİGARA BOĞAZIN BİR NUMARALI DÜŞMANIDIR

  Sigaranın insan sağlığına olumsuz etkileri sıralamakla bitmez. Sigara, içeriğindeki bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddeleri ile boğaza her nefes alış ve verişte doğrudan saldırır. Bunun yanı sıra; kanser için zemin hazırlar, boğaz yüzeyinde tahriş ve temizleyici özellikteki mikroskobik yapılarda bozulmaya yol açar, koruyucu salgıları kurutur uzun vadede üretimini azaltır, enfeksiyonu kolaylaştırır, sıcak etkisiyle damar yapısını bozar, yüzey mukozasını travmatize eder,  kalınlaşmasına yol açar ve özelliğini kaybettirir.


  Görüş Bildir