Petrol
103
-9.25%
Euro
17.4104
-0.72%
Dolar
16.9522
0.75%
Altın
963.63
-1.45%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
341.748
1.78%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Cilt kanserinde tek kapsülle şifa ümidi

  Güneşin tetiklediği ve ilerlemiş cilt kanseri vakalarında kullanılan ilaç için Avrupa Komisyonu onay verdi.
  • 22.07.2013 - 11:05
  Cilt kanserinde tek kapsülle şifa ümidi

  Cilt kanserinde tek kapsülle şifa ümidi #1

  Aşırı bronzlaşmanın neden olduğu cilt kanseri için yeni bir umut ışığı doğdu. Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan hastaları günde bir kapsülle tedavi eden ilaç Avrupa Komisyonu tarafından erken onay aldı. En sık görülen cilt kanseri türü olan bazal hücreli karsinom için önerilen ilaç, Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı tarafından incelemeye alındı ve 5 üniversitede gerekli araştırma yapılmaya başladı.

  ABD'DEN DE ONAY ÇIKTI

  Etken maddesi "Vismodegib" olan ilaç, ilerlemiş, ameliyat ya da radyoterapiye uygun olmayan bazal hücreli karsinoma adlı çok yaygın cilt kanseri için geliştirildi. Avrupa Komisyonu'nun erken onay verdiğini ilacın başka alternatifi bulunmuyor. Roche tarafından geliştirilen ilaç geçen yıl ekim ayından itibaren İsviçre, Avustralya, İsrail, Güney Kore, Meksika ve Ekvator'da kullanılmaya başlanmıştı. ABD'den onay alan yeni ilacın ruhsat başvurusu, Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı tarafından incelemeye alındı. 2016'da sonuç çıkması bekleniyor. İstanbul Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Hacettepe, Gazi, Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde de bir yıl önce bu ilaçla ilgili klinik araştırmalar başlatıldı. Bazal hücreli karsinom; Avrupa, ABD ve Avustralya'da en çok rastlanılan cilt kanseri tipi olarak biliniyor. Güneşe uzun dönem yoğun olarak maruz kalan insanlarda sıkça gözleniyor.

  DUYU KAYBINA YOL AÇIYOR

  Son derece yavaş ilerleyen bir kanser türü olan karsinom cilt kanserlerinin yüzde 80'ini kapsıyor. İlerlemiş bazal hücreli karsinomda, hastalık tedavi edilmez veya ameliyat ya da radyoterapiden sonra aynı yerde tekrarlarsa, çevresindeki duyusal organlar kulak, burun, göz, kemik veya diğer dokulara doğru ilerleyebiliyor. Şekil bozukluğu görülebiliyor ve ameliyat veya radyoterapi tedavisi duyusal organların ve görme, duyma gibi fonksiyonlarının kaybına yol açabiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir