Petrol
93.26
1.00%
Euro
18.2419
-0.02%
Dolar
17.9639
0.28%
Altın
1.026
0.41%
Borsa
2924
0.36%
Bitcoin
434.584
0.20%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Çocuklarda uzun süreli öksürüğe dikkat

  Çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisi olan öksürük uzun sürüyorsa dikkat..
  • 07.02.2014 - 13:04
  Çocuklarda uzun süreli öksürüğe dikkat

  Çocuklarda uzun süreli öksürüğe dikkat #1

  Çocuklarda öksürük özellikle bahar ve kış aylarında en sık görülen şikayetlerdendir. Öksürük hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisidir. Bu rahatsız edici durum geniz akıntısı gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, alt solunum yolu hastalıklarının da habercisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Aslı Toros, çocuklarda öksürük hakkında bilgi verdi.

  ÇOCUĞUNUZU GÖZLEMLEYİN

  Kış aylarında çocuklarda en çok görülen öksürük aslında vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Yabancı bir maddenin ( örneğin toz polen küçük bir besin parçası gibi) solunum yoluna kaçması durumunda öksürük refleksi devreye girerek bu maddeyi dışarı atmaya çalışmaktadır. 2 haftadan kısa süren öksürüklerin en sık sebebi grip nezle veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. 3-12 haftadan fazla devam eden öksürük ise alt solunum yolu hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Öksürüğün çocuklarda 2 haftadan kısa süreli olması akut, 3-12 hafta devam etmesi ise kronik olabileceğini göstermektedir.

  BURUN AKINTISI HAPŞIRIK VE KAŞINTI ALERJİK ASTIM BELİRTİSİ

  Öksürüğün sebebinin belirlenmesinde görülen diğer bulgular çok önemlidir. Ateş, hırıltı, nefes darlığı ile sık nefes alma, bronşit veya zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Özellikle bahar aylarında burun akıntısı, hapşırık, burunda kaşıntı ile birlikte gece belirginleşen öksürükler saman nezlesi veya alerjik astım ile ilişkili olabilmektedir.

  BİLİNÇSİZ ŞURUP KULLANMAYIN

  Bebeklikten başlayarak sık tekrarlayan hışıltı atakları ile seyreden tablolarda; reflü ve alerji, gibi kronik ve ilerleyici hastalıklar düşünülebilmektedir. Vücudumuzun önemli bir savunma mekanizması olan öksürük uzadığı durumlar çeşitli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Öksürük gözlenen bir çocukta uzman fikri alınmadan öksürük kesici ya da antibiyotik türü ilaçlarla tedavi yolu izlemeye çalışmak doğru bir yaklaşım değildir. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilmektedir. Öksürük asla ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir.

  DENGELİ BESLENME VE BOL SIVI ALIMI ÖNEMLİ

  Burun akıntısı, hafif öksürük gibi belirtiler başladığında; çocuğun dengeli beslenmesi ve bol sıvı alması sağlanmalıdır. Bu duruma eşlik eden ateş, hırıltı, nefes darlığı gibi bulgular varsa vakit kaybetmeden çocuk doktoruna başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

  BU BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN

  Öksürük kriz şeklinde geliyorsa,

  3 günden uzun sürdüyse,

  Ateşle beraber seyrediyorsa,

  Gece uykusunu ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa,

  Sık sık tekrarlanıp nefes alıp verme zorlaşıyor ise doktora başvurulması gerekmektedir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir