Dolar
6.865
0.0743%
Euro
7.8214
0.4778%
Altın
1809.35
0.3761%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.682
0.5383%
Bitcoin
63605.11
-0.4764%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Diyete rağmen kilo verememenin sebebi tıbbi olabilir

  Uzm. Hatice Baygut, diyet yapılmasına rağmen kilo verilememesinin tıbbi sebeplerinin olabileceğinin altını çizdi.
  • 10.06.2014 - 13:23
  Diyete rağmen kilo verememenin sebebi tıbbi olabilir

  Diyete rağmen kilo verememenin sebebi tıbbi olabilir #1

  Diyet yapan bir kişi için, ayda 2-4 kilo kaybının ideal olduğunu belirten Uzman Hatice Baygut; bazı hastalıkların ise kilo verilmesine engel olabileceğini belirtti. Diyet yapıldığı halde kilo verilemesinin ya da kilo kaybının durma noktasına gelmesinin tıbbi sebepleri olabileceğini ve nedenlerinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Baygut; buna yol açabilecek bazı sebepler hakkında da bilgi verdi.

  FAZLA KİLOYA SEBEP OLABİLEN BİR HASTALIĞINIZIN BULUNMASI

  Bir doktora danışmadan, kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker ya da insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar kilo verememenizin tıbbi sebepleri olabilir. Bu tür hastalıklar, her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo vermekte zorlandığınızda ya da kilo vermeniz durduğunda bu hastalıkların bir uzman hekim tarafından araştırılması gerekir.

  DOĞRU OLMAYAN BESLENME UYGULAMALARI

  Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir. Çok düşük kalorili diyetler vücudumuzdan yağ dokusu ile beraber fazla miktarda kas dokusu kaybına da yol açarlar. Gün içerisinde enerjiyi en fazla harcayan, kaslarımızdır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur, hatta eskisinden fazla kilo alınabilir.

  PSİKOLOJİK PROBLEMLER BULUNMASI VE AŞIRI STRES HALİ

  Psikolojik problemleriniz ya da aşırı stresli bir yaşantınız varsa, kilo verme konusunda başarısız olma ihtimaliniz artar. Bu problemler için kullanılan bazı ilaçlar da, yan etki olarak kilo artışına yol açabilir.

  KİŞİNİN DÜZENLİ VE KENDİSİNE UYGUN BİR EGZERSİZ YAPMAMASI

  Kilo kaybı, kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakmasıyla olur. Bunu da, uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlarız. Aynı zamanda yapılan egzersizler, kas kitlenizin korunmasını sağlar ve metabolizma hızınızın azalması engellenmiş olur.

  AİLENİZ VE ÇEVRENİZDEN YETERLİ DESTEĞİ ALAMAMAK

  Kilo vermeye karar vermek sizin için en önemli adımdır. Bu adımı atarken ailenize ve çevrenizde beraber olduğunuz herkese söylemelisiniz. Onlardan size destek olmalarını ve gerektiğinde sizi uyarmalarını isteyin.

  Görüş Bildir