Euro
9.7299
0.49%
Dolar
8.1234
0.65%
Altın
455.59
1.17%
Borsa
1.407
-0.16%
Bitcoin
508.102
-2.85%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Doktorlarda hijyen sıfır

  Doktorlar el hijyenine dikkat etmiyor.
  • 30.12.2015 - 10:20
  Doktorlarda hijyen sıfır

  Doktor hijyenn

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, yoğun bakım ünitelerinin baş belası ölümcül acinetobakterin ancak hijyen koşullarına uyulmasıyla önlenebileceğini söyledi.

  HEMŞİRELER DOKTORLARDAN TEMİZ

  Sağlık çalışanlarının el hijyenine uymalarının artırılmasıyla ölümcül acinetobakterin hastadan hastaya geçişinin önemli ölçüde azaltılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, "Hemşirelerin yüzde 60-70 el hijyenine uydukları; ancak hekimlerin gerekli hassasiyeti göstermediği, hijyen şartlarına doktorların yüzde 20’ler civarında uydukları yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur" diye konuştu.

  "BU BAKTERİLER YÜZÜNDEN HASTALAR KAYBEDİLİYOR"

  Acinetobakter türlerinin oluşturduğu hastane enfeksiyonlarının, yoğun bakım ünitelerinin önemli bir sorunu olmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, "Birçok antibiyotik grubuna karşı dirençli hale gelen bu bakteriler, dünyanın değişik yerlerinde yaygın olarak görülmekte ve tedaviler yeterli olmamaktadır. Sonuç olarak bu bakteri grubu ile hasta bireylerin önemli bir kısmı kaybedilmektedir" diye konuştu.

  Bu bakteri türü ile mücadelede enfeksiyon kontrol önlemlerinin çok büyük önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Yalçın, "El yıkama yanında gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi, önlemede önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumlarının artırılması ile mikroorganizmanın hastadan hastaya geçişi önemli ölçüde azaltılabilmektedir" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir