Petrol
84.35
0.76%
Euro
19.34
-0.34%
Dolar
18.6197
-0.07%
Altın
1.045
-0.61%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
310.078
-1.41%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  E- sigara bağımlılık yapıyor

  Türk Toraks Derneği, e-sigaranın bir tütün ürünü olduğunu hatırlatarak, sağlığa ciddi zararlı olduğu uyarısında bulunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 21.11.2016 - 08:07
  E- sigara bağımlılık yapıyor

  asd

  Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, e-sigara olarak bilinen elektronik nikotin sağlayıcı sistemle solunanlarda aslında ‘yok yok”! İçeriğin bir kısmı kanserojen, nikotinse zaten bağımlılık sebebi.

  E- SİGARA MASUM DEĞİL

  Derneğin Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Dr. F. Çağla Uyanusta Küçük’ün verdiği bilgiye göre, e-sigara sıvısının içerdiği söylenen maddelere (gliserol, propilen glikol ve nikotin) ek olarak tıbbi çalışmalarda birçok başka madde de tespit edildi. Bunlar aseton, akrolein, bütadien, sikloheksan, dietilen glikol, etilen glikol, etanol, formaldehid.

  İÇERİSİNDE KANSEROJEN MADDELER BULUNUYOR

  Dr. Küçük, e-sigarayla ilgili şu uyarılarda bulundu: “İçerdiği maddelerin bir kısmı kanserojen. Bir kısmının da solunum sistemi üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor. Bu kimyasallardan bir grubun sigarada da olduğunu bilmemiz, aynı ortamda e-sigara dumanı soluyan ikinci şahısların pasif içici olarak etkileneceklerini göstermesi açısından önemli''

  SİGARAYI BIRAKTIRMIYOR

  E-sigara bir tütün ürünü. Dolasıyla Türkiye’de satışı yasak. Ancak internet aracılığıyla e-sigara satışı yapan 100’e yakın aktif site bulunuyor.E-sİgaranın gerçeğini bıraktırdığına dair istatistiksel olarak anlamlı tıbbi kanıt yok. ABD’de 4 bin 500 öğrenci ile yapılan bir çalışmada, e-sigaranın sigara içme motivasyonunu azaltmadığı görüldü.

  BAĞIMLILIK YAPIYOR

  E-sİgara dumanındaki nikotin aynen sigarada olduğu gibi bağımlılık yapıyor. Ayrıca nikotin tek başına kullanıldığında bile mide-bağırsak sisteminde yan etkilere, baş ağrısına, çarpıntı ve ağız, cilt gibi bölgelerde rahatsızlık hissine neden oluyor.  Görüş Bildir