Euro
13.9939
-0.11%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
719.970
2.12%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Ebola'dan ölenlerin sayısı 2 bin 900'e ulaştı

  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Ebola'da vaka sayısının 5 bin 843'e ve ölümlerin 2 bin 900'e ulaştığını söyledi.
  • 25.09.2014 - 13:55
  Ebola'dan ölenlerin sayısı 2 bin 900'e ulaştı

  ebola

  Dünyayı tehdit eden ölümcül virüs Ebola tehlikesi büyüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 2 bin 900 kişi Ebola'dan hayatını kaybederken vaka sayısı da 5 bin 843'e ulaştı.

  OLASI SALGINA KARŞI TÜRKİYE'NİN B PLANI HAZIR

  Batı Afrika bölgesindeki manzaranın, Ebola salgınının hızla arttığı ve kontrolden çıkma eğiliminde olduğunu gösterdiğini dile getiren Hatipoğlu, "Sağlık Bakanlığı olarak yakından takip ettiğimiz bu salgına karşı tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Ülkemizde bugüne kadar herhangi bir Ebola vakası yoktur. Olası bir durum için de Sağlık Bakanlığımız tarafından B planı olarak, 36 şehir, 25 sağlık hizmet bölgesinde 45 referans hastane belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

  BATI AFRİKA'DA 3 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

  Salgının görüldüğü Batı Afrika'nın bazı bölgelerinde halkın hastaneye gitmek istemediğine dikkati çeken Hatipoğlu, şunları kaydetti:

  "Halkın Ebola'dan hastanede yatan hastalardaki yüksek ölüm hızı nedeniyle hastaneye gitmek istemediği ve geleneksel yöntemlerle bu virüse karşı çare aradığına dair bilgilerimiz mevcut. Hatta Sierra Leone Hükümeti 3 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamaya başlamıştır. Böylece tecrit uygulaması boyunca sağlık yetkililerinin kapı kapı dolaşarak Ebola taraması yapmayı ve bu uygulamayla resmi makamlara bildirilmeden evlerde gizlice tedavi edilmeye çalışılan Ebola hastalarını tespit etmeyi amaçlamaktadır."

  ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi salgının bölgede önü alınan çatışma ve krizlerin yeniden alevlenmesine neden olabileceği uyarısında bulunduğunu hatırlatan Hatipoğlu, şöyle devam etti:

  "Ebola salgınının tarihte eşi benzeri görülmemiş boyutlar kazandığını bildirmiş ve bölgeye ulaştırılan acil yardımların arttırılmasını istemiştir. Bölgede sahra hastanesi, sağlık personeli ve tıbbı malzeme sıkıntısı çekildiği vurgulanmıştır. Salgına gerekçe göstererek sınırlarını kapayan veya kısıtlamalar koyan üçüncü ülkeler eleştirilmiş ve dışlanmaya yol açan bu durumun kaldırılması çağrısı yapılmıştır. Aslında Ebola virüs salgını tüm ülkeler için önemli bir uyandırma çağrısıdır. Dünya ülkeleri acilen, ortaya çıkan salgın eğilimli hastalıklar için hazırlıklarını geliştirmelidir ve insanlığı tehdit eden bu gibi salgınlarda süratli davranmanın yanında yardımlaşmanın da yollarını bulmalıdır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir