Dolar
6.758
0.077%
Euro
7.6641
0.0809%
Altın
1714.84
0.0367%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.541
0.1093%
Bitcoin
66221.56
0.4709%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Egzoz gazı akciğerleri zehirliyor

  Egzoz gazı nedeniyle çocukların akciğerlerinde sağlıklarını etkileyecek düzeyde karbon nanotüpleri toplandığı ortaya çıktı.
  • 23.10.2015 - 09:48

  Egzoz gazı akciğerleri zehirliyor

  w

  Özellikle nanoteknolojide ve elektronikte kullanılan karbon nanotüplerinin akciğerlere yerleşmesinin büyük sağlık riski yarattığı bildirildi.

  Paris-Saclay Üniversitesi Öğretim Üyesi Fathi Moussa'nın koordinatörlüğünde yapılan ve EBioMedicine dergisinde yayımlanan araştırmada, astım hastalarının akciğerlerinden alınan örneklerdeki karbon nanotüpleri ile Paris'teki araçların çıkardığı egzoz gazında yer alan nanotüplerin aynı olduğu belirlendi.

  ASTIMA NEDEN OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

  Araştırma, Paris'te rastgele seçilen ve tedavilerinde rutin olarak bronkoskopi yöntemi kullanılan 2-17 yaş arasındaki 69 astım hastası çocuk üzerinde yapıldı. Karbon nanotüp parçacıklarının, yabancı maddelerin ve bakterilerin akciğerlere girmesini engelleyen alveolar makrofaj bölgesinde tespit edildiği bildirilen araştırmada, nanotüplerin kanser benzeri hastalıklara neden olabilecek asbest gibi maddelere benzer şekilde hareket edebilme olasılığına dikkat çekildi.

  Parçacıkların, astıma neden olup olmadığının belirlenemediği bildirilen araştırmada, nanotüplerin geniş yüzü ve maddelere yapışma özelliği dikkate alındığında, diğer zehirli maddeler için de taşıyıcı görevi yapabileceğine işaret edildi.

  ÜRETİLEN BİR ÇOK ÜRÜNDE KARBON NANOTÜPLER KULLANILIYOR

  Yunanca'daki nanos kelimesinden türetilen nano, "cüce" anlamına geliyor. Nanometre ölçüm birimi olarak 1 metrenin milyarda birini oluşturuyor. Nanoteknoloji ile üretilen pek çok üründe karbon nanotüpler kullanılıyor.

  Silindir şeklindeki karbon nanotüplerin çapları birkaç nanometreyken uzunlukları milimetrelerle ifade ediliyor. Çaplarının milyonlarca katı uzunluklara ulaşabilen karbon nanotüpler sağlamlık, elektrik iletkenliği, ısı iletkenliği gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

  Görüş Bildir