Euro
10.1309
-0.06%
Dolar
8.5175
-0.36%
Altın
498.4
0.33%
Borsa
1.382
1.57%
Bitcoin
343.710
1.39%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Ergenlikte çocuğunuza baskı yapmayın

  Ebeveynlerin ergenlik çağındaki çocuklarına karşı sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.
  • 26.03.2014 - 17:10
  Ergenlikte çocuğunuza baskı yapmayın

  Ergenlikte çocuğunuza baskı yapmayın #1

  Ergenlik dönemi, her iki cins için 11-21 yaşları arasında dalgalanmaların yoğun görüldüğü zor bir dönemdir. Bu dönem 'delilik-fırtına-gerginlik' dönemi olarak da bilinir. Ergenlik dönemi, hem ergen için ve hem de ailesi için zor bir dönemdir. Aile, ergeni anlamakta güçlük çekerken; ergen anlaşılma duygusunu tam olarak yaşayamadığını düşünür. Ebeveyn bu dönemi ne kadar tanır ve bu dönemin özelliklerine ne kadar vâkıf olabilirse ebeveyn-ergen çatışmaları o denli az olur.

  İSTİKRAR BEKLEMEYİN

  Ergen; bedensel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme girmiştir. Bu gelişim sahalarında yaşadığı süreçler sebebiyle kendisini farklı hisseder ve çoğu zaman kendisini tanımlamakta güçlük çeker. Ergenin genel olarak duygularında istikrarsızlık olduğu görülür. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen, ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir. Duygular, anlık olarak bile değişkenlik arz edebilir. Bu nedenle ebeveynin bunu kabul etmesi ve her defasında "daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?" türünde sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.

  HEMEN PANİK OLMAYIN

  Ergen, bu dönemde duygularını çok dolu ve coşkulu yaşar. Gerek ses tonu ve vurgulamaları ve gerekse mimikleri 'önceki döneme göre duygularını daha fazla ifade ediyor' niteliktedir.
  Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır. Bu hayaller, gelecek planlarını kapsayabileceği gibi genellikle karşı cinsle ilgili hayaller olabilmektedir. Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir. Odasına çekilen ve yalnız kalmak istediğini söyleyen bir ergenin, ciddi bir sorunu olduğu düşünülüp kaygılanılmamalıdır. Ergen kendisiyle baş başa kalıp yaşadıklarının muhasebesini yapma ihtiyacı hissedebilir. Kendini yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizdir. Vücut enerjisi adeta büyümeye harcanıyor gibidir. Yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir; kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir