Erkeksiz doğum artık mümkün

BEBEKK

Kadının kemik iliğinden sperm üretildi. Böylece erkeğe ihtiyaç olmadan kadınların doğum yapabilecekleri belirtildi. Ancak bu yöntemle doğan tüm çocukların kız olacağı iddia edildi.

KÖK HÜCREDEN SPERM ÜRETTİLER

İngiliz bilim insanları, kadının kemik iliğinde bulunan bir kök hücreden sperm yaratmayı başardı.

LEZBİYEN ÇİFTLERİN DE BEBEKLERİ OLACAK

Lezbiyen çiftler ya da babasız doğum yapmak isteyen kadınlar, biyolojik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirebilecek.

2 AY İÇİNDE UYGULAMAYA BAŞLANABİLECEK

Tyne Üniversitesi uzmanları iki ay içinde uygulanmaya başlanabilecek olan bu yeni tekniğin aynı zamanda kısırlık tedavisinde de çığır açacağını söyledi.

Profesör Kerim Nayernia kontrolündeki ekibin yöntemine göre, kadının kemik iliğinden kök hücreler alınıyor, daha sonra bu kök hücreler kimyasal madde ve vitaminler bir karışıma konularak dişi sperm hücreleri haline getiriliyor. Bu sperm hücreleri ise tüp bebek tedavi tekniğiyle yumurtayı döllemeye yarıyor. Geçen yıl bu konuyla ilgili ilk bilimsel veriler elde edilmiş ve kemik iliğinden alınan kök hücrelerle olgunlaşmamış sperm üretilmişti.

ERKEKLER ÇOCUK YAPMADA DEVRE DIŞI KALACAK

Bilim insanlarının bu buluşu, etik bir tartışmaya da yol açtı. Çünkü bu yöntem, gelecekte kadınların erkekten alınan sperme gerek duymadan hamile kalmasını mümkün kılabilecek, erkekleri çocuk yapmada devre dışı bırakabilecek.

KADINLAR SADECE KIZ ÇOCUK SAHİBİ OLABİLECEK

Ancak, bu hücrelerde sadece erkekte bulunan ‘Y’ kromozomu olmadığından kadınlar, sadece kız çocuk sahibi olabilecek.

DİNİ ÇEVRELER TEPKİ GÖSTERDİ

İngiltere’de dini çevreler, bir çocuğun sadece anne ve babadan meydana gelebileceğini ve çocuğun da ailede her iki rolü de görmesi gerektiğini düşünerek, böyle bir yöntemin ahlak dışı olabileceğini öne sürüyor.