Euro
10.3814
0.7%
Dolar
8.834
0.82%
Altın
498.5
1.55%
Borsa
1.389
-0.92%
Bitcoin
377.235
-0.71%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Erken teşhisinde önlenebilen tek kanser türü

  Smear testinin her yıl yapılması rahim ağzı kanserinin önlenmesine, erken teşhis ve tedavisine imkân sağlıyor.
  • 07.11.2013 - 11:40
  Erken teşhisinde önlenebilen tek kanser türü

  Erken teşhisinde önlenebilen tek kanser türü #1

  Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Füsun Donat, rahim ağzı kanserinin önlenebilen tek kanser türü olduğunu ifade etti. Dr. Donat, şu bilgileri verdi: "Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve bu hastalığa bağlı ölümler gün geçtikçe azalıyor. Çünkü hastalık pap smear testi ile çok erken dönemde, hatta hücreler kansere dönüşmeden önce tespit edilebiliyor. Hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü´ne karşı geliştirilen aşı da hastalıktan korunmada önemli bir rol oynuyor."

  'ERKEN TEŞHİSLE MEME KANSERİ DE ÖNLENEBİLİYOR'

  Dr. Donat, 30'lu yaşlardaki kadınların yıllık kadın doğum muayenelerini yaptırmaları gerektiğini ifade ederek, "Rutin muayeneler sırasında varsa kadın hastalıkları ile ilgili şikayetler değerlendiriliyor. Smear testinin yani rahim ağzı kanseri tarama testinin her yıl yapılması rahim ağzı kanserinin önlenmesine, erken teşhis ve tedavisine imkân sağlıyor. Erken evrede tespit edildiğinde tedavisi başarılı olan diğer bir kanser ise meme kanseridir. Bu amaçla hastaların, adet dönemini takip eden hafta içinde kendilerine düzenli meme muayenesi yapmalarının yanı sıra yılda bir doktor tarafından meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Şüpheli durumlarda bu yaş grubu kadınlardan meme ultrasonu isteniyor.

  Mamografi 40-50 yaş arası iki yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir öneriliyor. 40 yaşından önce ise memede şüpheli bir durum varsa meme ultrasonu yapılıyor. Rutin yıllık kadın doğum muayeneleri sırasında ultrason ile rahim ve yumurtalıklar inceleniyor. Bu sayede bu organların kist, miyom gibi anormal durumları tespit edilebiliyor." diye ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir